Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesi Çınarpınar Mahallesi'nde dünyaya gelen Bilal Demir, bitkilerle dolu bir yaşam sürdürüyor. 10 yaşında başladığı bitki satıcılığı serüvenini 70 yaşına kadar sürdüren Demir, yüzlerce bitki türü arasında hayatını geçiriyor.

BİTKİLERLE DOLU BİR ÖMÜR

10 yaşından beri bitki yetiştirip satan Bilal Demir, 30 TL'den 3 bin TL'ye kadar değişen fiyatlarla bitki satıyor. "Toplamda 200 çeşit çiçeğim var. Kaktüs, kumkat, hanımeli, nar, şeftali, incir gibi birçok bitki yetiştiriyorum. İnsanlar genellikle fide türleri alıyor. Bu fideleri köyden getiriyorum. Domates, biber, yediveren ve Urmu dutu gibi ürünlerim de var. Bitkiler durdukça büyür, az su ister" ifadelerini kullandı.

Fransa'da Yakalanan PKK Üyesi Türkiye'ye İade Edildi: Emniyet Operasyonla Darbe Vurdu Fransa'da Yakalanan PKK Üyesi Türkiye'ye İade Edildi: Emniyet Operasyonla Darbe Vurdu

10 Yasinda Basladi Tam 60 Yildir Bitki Yetistiriyor 17160209575988 2

TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINA ULAŞAN MÜŞTERİ AĞI

Bilal Demir, emekliliğini bitkilerle geçiren bir adam olarak çevre illerin yanı sıra Türkiye'nin farklı illerinden de müşterileri olduğunu belirtiyor. "20 çeşit kaktüsüm var ve insanlar ne isterse onu hazırlayıp veriyorum. En pahalı bitkimiz 3 bin liraya satılan kumkat, en uygun fiyatlı ürünlerimiz ise 30 liraya satılan fideler" dedi.

Bilal Demir'in bitkilere olan tutkusunu ve 60 yıllık emeğini anlattığı bu öykü, onun adını Kahramanmaraş'ın bitki adamı olarak hafızalara kazıyor. "İnsanlara faydalı işler yapmaya çalışıyorum" diyen Demir, bitkilerle dolu hayatında herkese ilham vermeye devam ediyor.

10 Yasinda Basladi Tam 60 Yildir Bitki Yetistiriyor 17160209572726 1

Editör: İsa Aslantaş