İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, son 4 günde Türkiye genelinde düzenlenen Mercek-6 Operasyonları kapsamında, ruhsatsız silah taşıyan şahıslar ve silah kaçakçılarına yönelik etkili bir operasyon gerçekleştirildiğini duyurdu.

Operasyon sonuçlarına dair detayları paylaşan Bakan Yerlikaya, 68 ilde gerçekleşen bu operasyonlarda toplamda 951 silahın ele geçirildiğini belirtti.

OPERASYONLARIN NETİCELERİ

Bakan Yerlikaya, operasyonlar sonucunda 754 ruhsatsız tabanca, 20 uzun namlulu tüfek, 49 kurusıkı tabanca ve 128 ruhsatsız av tüfeği olmak üzere toplamda 951 silahın ele geçirildiğini ifade etti.

Bu kapsamda bin 129 şüpheli şahsın gözaltına alındığına vurgu yaptı.

KGC'den Başkan Akpınar'a ziyaret KGC'den Başkan Akpınar'a ziyaret

ŞEHİRLERE GÖRE OPERASYON SONUÇLARI

Bakan Yerlikaya, operasyonların şehirlere göre dağılımını açıkladı. İstanbul'da 181 tabanca ve 4 uzun namlulu tüfekle birlikte toplamda 209 şüpheli şahısın gözaltına alındığını bildirdi.

Diğer şehirlerde de benzer şekilde silah ele geçirilen ve gözaltına alınan şahısların sayılarına dair bilgiler verdi.

BAKANIN AÇIKLAMALARI

Bakan Yerlikaya, operasyonların amacının halkın huzurunu kaçıran organize suç örgütleri ile onlara silah temin edenleri adalete teslim etmek olduğunu vurguladı.

İl Jandarma Komutanlıkları ve İl Emniyet Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda Kahramanmaraş'ın da aralarında bulunduğu 68 ilde başarılı bir şekilde operasyonlar gerçekleştirildiğini belirterek, milletin ruhsatsız silah temin edenlerle ve silah kaçakçılarıyla mücadelenin kararlılıkla devam edeceği teminatını verdi.