Kahramanmaraş'ta doğan ve pamukta fiyat öngörüsü yapacak yapay zeka destekli uygulama cotcast.ai, Microsoft Türkiye'de düzenlenen etkinlikle basına tanıtıldı.

HEDEF 1 MİLYON KULLANICI

Sektörün önde gelen firmalarından Nazar Tekstil ve Hey Teknoloji'nin TÜBİTAK projesi olarak ticarileşen cotcast.ai, 20 milyon kilogram pamuk tüketen iplik fabrikaları için hammadde fiyatını öngörmeyi hayati önemde kılıyor. Uygulama sayesinde firmalar yıllık 80 bin dolarlık danışmanlık masraflarından tasarruf edecek ve pamukta önemli günleri takvimlerinde görebilecek.

YAPAY ZEKA İLE PAMUK PİYASASINA YÖN

Cotcast.ai Kurucu Ortağı Emre Balduk, "Geçen yıl ticarileştirdiğimiz ürünümüzü şu anda 200 firma kullanıyor. Hedefimiz dünyada 1 milyon kullanıcıya ulaşmak. Pamuktan sonra tarım ürünleri başta olmak üzere diğer emtialar ve enerji sektöründe de benzer araçlar sunmayı planlıyoruz" dedi.

Şaşırtan araştırma: Kahramanmaraş'ın en zengin ve en elit ilçesi hangisi? Şaşırtan araştırma: Kahramanmaraş'ın en zengin ve en elit ilçesi hangisi?

YÜZDE 99,45 DOĞRULUK ORANIYLA FİYAT TAHMİNİ

Balduk, "Modelimizin doğruluğunu kanıtlamak için geçmiş veriler üzerinde uygulandığında nasıl ciddi kazançlar elde edebileceğini gösteren 'backtest' simülasyonları gerçekleştirdik. Bu simülasyonlar cotcast.ai'ın pamuk fiyatlarını yüzde 99,45'lik bir doğruluk oranıyla tahmin ettiğini ortaya koydu" dedi.

YERLİ UNİCORN HEDEFİ

Cotcast.ai'ın diğer Kurucu Ortağı Ertuğrul Kazancı da "Geliştirdiğimiz teknolojiyi dünyaya ihraç ederek yerli bir unicorn haline gelme vizyonunun altını çizdi. Kazancı, "Veriye dayalı öngörüler yapmak her alanda önem kazanıyor. Biz bir pamuk profesyonelinin takip etmesi gereken tüm verileri uygulamada gösteriyoruz. Sezgiyle değil verilerle öngörü sunuyoruz" şeklinde konuştu.

MİCROSOFT DESTEĞİYLE BÜYÜYOR

Microsoft'un start-up'ları desteklemek için oluşturduğu Founders Hub inisiyatifinin üyesi olan ve aynı zamanda Microsoft bulutu Azure altyapısını kullanan cotcast.ai'in toplantısında konuşan Microsoft Güney Doğu Avrupa Teknoloji Direktörü Berkay Mimaroğlu, "2021'de hayata geçirilen Founders Hub kapsamında bugüne dek 1524 start-up'a destek verdik. Söz konusu girişimler toplamda 15 milyon dolarlık Azure kredisi kullandı" dedi.

ULUSLARARASI PLATFORMDA TÜRK UNİCORN HEDEFİ

Cotcast.ai CMO'su Ceylan Balduk, "Yola uluslararası platformda Türk unicorn olma hedefiyle çıktık" diyerek, şunları kaydetti: "Dünyadaki pamuk ipliği üretiminin yüzde 36'sı Kahramanmaraş'tan karşılanıyor. Dolayısıyla sanayicimiz için pamuk fiyatlarını ön görmek hayati değerde. Sadece kentimiz için değil, tüm dünya için önemli bir yapay zeka projesi geliştirdik."

Cotcast.ai ile pamuk piyasası daha şeffaf ve öngörülebilir hale geliyor. Bu sayede pamuk üreticileri, çırçırcılar, iplik fabrikaları ve tekstil firmaları daha bilinçli kararlar verebilecek ve risklerini minimize edebilecekler.