Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından etkilenen 11 ilde işsizlik ödeneği alamayan vatandaşlar, CHP Malatya Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Veli Ağbaba tarafından gündeme taşındı.

Ağbaba, deprem bölgesi için yeni bir düzenleme yapılmasını ve işini kaybeden depremzedelere 1 yıl boyunca işsizlik maaşı bağlanmasını talep etti.

"Deprem bölgesindeki yurttaşlarımızın yalnızca 56 bin 652’si işsizlik ödemesi alabildi" diyen Ağbaba, bu soruna dikkat çekti.

Kahramanmaraş'ta Emlakçı Kabusu! Kiralarda Gizli Anlaşma Ortaya Çıktı Kahramanmaraş'ta Emlakçı Kabusu! Kiralarda Gizli Anlaşma Ortaya Çıktı

DEPREMZEDELER İŞSİZLİKLE MÜCADELE EDİYOR

Ağbaba, depremin etkilediği illerdeki işsizlik ödeneği başvurularını değerlendirirken, depremin yarattığı acıların yanı sıra depremzede vatandaşların ekonomik zorluklar ve işsizlikle de mücadele etmek zorunda kaldığını vurguladı.

Depremin etkilediği 11 ilde Ocak-Temmuz döneminde toplam 162 bin 809 depremzede yurttaşın işsizlik ödeneği başvurusunda bulunduğunu belirten Ağbaba, bu başvuruların sadece 56 bin 652'sinin işsizlik ödemesi alabildiğine dikkat çekti. Başvuru yapan her üç depremzededen ikisinin işsizlik ödeneği başvurusunun reddedildiğini ifade etti.

İSTİHDAM KAYBI HATAY, KAHRAMANMARAŞ, MALATYA VE ADIYAMAN'DA DAHA BELİRGİN

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre, depremin istihdama en olumsuz etki yaptığı illerin Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman olduğu görülüyor.

Hatay ilinde geçen sene 165 bin olan kayıtlı istihdamın bu yıl 107 bine, Kahramanmaraş’ta çalışan sayısının 147 binden 104 bine, Malatya’da ise 95 binden 71 bine düştüğü gözleniyor.

Adıyaman'da ise istihdam 55 binden 48 bine geriledi. Depremin vurduğu bu 4 ilde ortalama her 3 kişiden 1'inin işini kaybettiği belirtiliyor.

SORUNLARA DİKKAT ÇEKEN AĞBABA

Ağbaba, depremin ardından yaşanan bu istihdam kaybına dikkat çekerken, AK Parti iktidarının yurttaşları en zor dönemlerinde yalnız bıraktığını belirtti.

On binlerce kişinin işsiz kaldığı bir dönemde istihdam politikalarının yetersiz olduğunu vurguladı. Pandemi, maske ve aşı sorunlarını gündeme getirirken deprem sonrası devletin kurumlarının eksik olduğuna işaret etti.

Ağbaba, Türkiye'de işsizlik ödemesi alma koşullarının ağırlığını da eleştirerek, genel bir düzenleme yapılması gerektiğini veya deprem öncelikli olmak üzere özel bir düzenleme yapılması gerektiğini önerdi.

Deprem öncesinde bir işte çalışan ve deprem nedeniyle işini kaybeden yurttaşlara 1 yıl boyunca başka bir koşul aranmadan işsizlik ödemesi yapılmasını önerdi.

Bu sayede işsizlik fonunun yüklenmeyeceğini ve fonun amacına uygun bir şekilde kullanılacağını ifade etti.

Editör: İsa Aslantaş