Başkan Görgel, Kapalı Çarşı’da Esnaf ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi Başkan Görgel, Kapalı Çarşı’da Esnaf ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki deprem sonrası binlerce büyükbaş ve küçükbaş hayvan enkaz altında kalarak can vermişti. Üreticilerin yaralarını sarmak için harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı, Kahramanmaraş’taki çiftçilere 40 binden fazla küçükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirdi.

Yedikuyular’da gerçekleştirilen organizasyona Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de katılım sağladı. Programda konuşan Bakan Kirişci, “Bizler sözümüzü yerde bırakmayız biliyorsunuz. Sizleri üretimden mahrum bırakmamak için hemen işe koyulduk, bugün burada bu nedenle karşınızdayız Allah'ın izniyle. Cumhurbaşkanımız tarafından yayımlanan kararname çerçevesinde çiftçilerimizin telef olan hayvanlarını, Bakanlığımıza bağlı TİGEM işletmelerinden sağladığımız aynı ırktan hayvanlar ile bir defaya mahsus olmak üzere bedelsiz karşılayacağız inşallah” dedi.

Kirişci, “Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde ve Sivas ili Gürün ilçesinde deprem nedeniyle telef olan 43 bin 618 küçükbaş hayvanın ayni dağıtımı için gerekli olan 341 milyon TL bütçe İl Tarım Müdürlüklerimizin hesaplarına 26 Mayıs dün itibarıyla aktarılmaya başlandı. Yetiştiricilerimize hayırlı ve uğurlu olsun" diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci “Depremin ilk günlerinde telef olan hayvanların ayni olarak yetiştiricilerimize vereceğimize söz verdik. Şimdi verdiğimiz sözü yerine getirmek için buradayız. Afetten etkilenen diğer 10 ilde olduğu gibi Kahramanmaraş'ta da hayvancılığın sürdürülebilirliği bizim için önem arz ediyor. Onun için depremin yaralarını kırsalda ne kadar hızlı sarabiliriz diye var gücümüzle çalışıyoruz. Kahramanmaraş'ta dağıtımını başlayacağımız 15 bin 342 küçükbaşın ilimiz ve bölgemiz için hayırlı ve bereketli olsun” şeklinde konuştu.