Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde ev taşıma firmalarının istediği astronomik fiyatlara düzenleme getirildi.

Kahramanmaraş Valiliğinden yapılan açıklamada “İl içi ve dışı ev eşyası taşımalarının rayiç bedel üzerinden yapılması zorunludur” denildi.

Buna göre, vatandaşların ihtiyaçlarının teminine yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere erişiminin güvence altına alınması, ülkemizin ekonomik düzeninin, kamu güvenliğinin korunması ve vatandaşlarımızın mağduriyetinin önlenmesi amacıyla şu kararlar alındı:

1. Şehir içi (25 km dâhil) asansörlü evden eve eşya taşıma işinin işçilik bedeli dâhil 7.000 TL,

2. İl sınırları dâhilinde ilçeler arasında asansörlü evden eve eşya taşıma işinin işçilik bedeli dâhil 10.000 TL

3. Şehirler arası asansörlü evden eve eşya taşıma işinin 7.000 TL'ye ilave olarak (25 km' yi aşan kısmı için) km başına 10 TL, ayrıca 1.000 TL varış noktası asansör bedeli ile 2.000 TL varış noktası işçilik bedeli ve 1.000 TL şoför ücreti eklenecektir.

4. Taşıma işlerinde sadece asansör kiralanması halinde; 10.kata kadar asansör kiralama bedelinin 1.000 TL, üzerindeki her kat için ilave 100 TL kiralama bedeli belirlenmiştir.

Yardım amaçlı bedelsiz taşımalar hariç olmak üzere, Valiliğimizce 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 9 uncu maddesi uyarınca AFET Bölgesinde evden eve taşıma tarifeleri yukarıda belirtildiği şekilde uygulanacaktır.

İlimizde yaşanan deprem nedeniyle fırsatçılık yapan şahıs ve firmalar hakkında gerekli her türlü idari yaptırım uygulanacaktır.

Kahramanmaraş'ta kafa kafaya facia! Belediye otobüsü ve özel halk otobüsü çarpıştı Kahramanmaraş'ta kafa kafaya facia! Belediye otobüsü ve özel halk otobüsü çarpıştı