Kahramanmaraş ilinde, yaz aylarının sıcak havalarıyla birlikte özellikle fırınların sıcak ortamında çörek üretimi gerçekleştiren usta Ökkeş Yiğit, mevcut durumu şu sözlerle ifade etti: "Sıcaklar gerçekten dayanılmaz hale geldi. Adeta ocağı kapatıp buzun içine girmek istiyorum."

Türkiye'nin genelinde hissedilen yüksek sıcaklıklar, Kahramanmaraş şehrinde de etkisini gösteriyor.

6 Şubat depremlerinin merkez üssü olarak bilinen bu bölgede hava sıcaklıkları gün içerisinde 40 ila 45 derece arasında seyretmektedir.

Bu durum, çeşitli meslek gruplarından esnafları zorlayıcı bir noktada bulunduruyor.

marasli-sicak-imtihan

Kahramanmaraş'ın gurur kaynağı ve coğrafi işaret tescilli ürünlerinden biri olan Maraş çöreği üreticileri de bu sıcaklık dalgasından nasibini alıyor. 
55 yaşındaki deneyimli çörek ustası Ökkeş Yiğit, konuyla ilgili olarak şunları dile getiriyor:

"1978 yılından beri fırınımızda çörek üretimi yapıyoruz. Ancak son zamanlarda, özellikle sıcak havalarda çalışmak oldukça zorlayıcı hale geldi. İşlerimiz durmaksızın devam ediyor. Şu anda neredeyse ocağı kapatıp buzun içine girmek isteyecek kadar sıcaklarla mücadele ediyoruz. Vücudumuzu serinletmek için sürekli soğuk su kullanıyoruz. Fırınımızda toplamda 5 farklı çeşit çörek üretiyoruz ve bu çörekleri kilogram başına 60 liradan satışa sunuyoruz."

Kentteki çörek üreticileri gibi pek çok esnaf, aşırı sıcak hava koşulları altında çalışmanın zorluklarıyla baş etmeye çalışıyor. 

Depremin İzleri: Kahramanmaraş'ta Bayramda Mezarlık Dolup Taştı Depremin İzleri: Kahramanmaraş'ta Bayramda Mezarlık Dolup Taştı

Özellikle sıcak yaz günlerinde hem fiziksel hem de ekonomik olarak zorlayıcı bir dönem geçiren bu esnaflar, serinlemek ve işlerini sürdürebilmek adına çeşitli yöntemlere başvuruyorlar.