Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası enkaz kaldırma ve yeniden inşa çalışmaları için ihtiyaç duyulan kullanılmış veya yenileştirilmiş eşyanın ithalatında önemli bir gelişme yaşandı.

Ticaret Bakanlığı, bu konuda önemli bir adım atarak Kullanılmış veya Yenileştirilmiş Eşya İthalatına İlişkin Tebliğ'de değişiklik yapma kararı aldı ve bu değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TEBLİĞ, İTHALAT İZİNLERİNİ DÜZENLİYOR

Bu yeni tebliğ, kullanılmış veya yenileştirilmiş eşyanın ithalat iznine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Özellikle afet bölgesi ilan edilen bölgelerde, enkaz kaldırma ve yeniden inşa faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan eşya için gümrük kıymeti gibi sıkı kuralların göz ardı edilmesine imkan sağlıyor.

deprem-bolgesi-icin-flas-karar-sure-yil-sonuna-kadar-uzatildi

İTHALAT İZİN SÜRESİ UZATILDI

Bu önemli değişiklikle birlikte, İthalat Genel Müdürlüğüne verilen ithalat izni yetkisi süresi de uzatıldı.

Vahit Kirişçi tek tek açıkladı! Kahramanmaraş'a önemli yatırımlar, düğmeye basıldı Vahit Kirişçi tek tek açıkladı! Kahramanmaraş'a önemli yatırımlar, düğmeye basıldı

İlk olarak 15 Eylül tarihinde sona erecek olan izin verme yetkisi, yeni düzenleme ile 31 Aralık 2023'e kadar uzatılmış oldu. Bu sayede, depremlerin etkilediği bölgelerdeki enkaz kaldırma ve yeniden inşa çalışmaları için gerekli eşyanın ithalatı kolaylaştırılmış ve süreç hızlandırılmış oldu.