Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, şehir merkezinde gerçekleştirilen zemin incelemeleri hakkında bilgi verdi. 

Başkan Güngör, yapılan gözlem çukurlarıyla ilgili olarak, "Buralarda fay hatları ile ilgili son durum nedir, ne var, ne yok çalışmalar yapılıyor" açıklamasında bulundu.

Kahramanmaraş'ta depremzedeye tazminat kararı! Müteahhit tutuklu, diğerleri hesap verecek mi? Kahramanmaraş'ta depremzedeye tazminat kararı! Müteahhit tutuklu, diğerleri hesap verecek mi?

FAALİYETLER VALİLİK MEYDANINDA BAŞLADI

Başkan Güngör, valilik meydanında başlatılan fay hattı inceleme çalışmalarını bizzat yerinde takip etti.

Bilim adamlarından alınan bilgiler doğrultusunda şehir merkezinin zemininin çerçeveli bir şekilde ele alınıp incelendiğini belirten Güngör, çalışmaların fay hatları ve heyelan bölgelerini kapsadığını vurguladı.

maras-analiz

DETAYLI ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Heyelan riski taşıyan bölgelerin, Kıbrıs Meydanı'ndan Azerbaycan ve Trabzon Caddesi'nden Kayseri karayoluna kadar olan alanı içerdiğini ifade eden Güngör, Boğaziçi bölgesinde de heyelan riskinden kaynaklı detaylı çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Fay hatlarıyla ilgili yapılan çalışmaların detaylı bir şekilde sürdüğünü belirten Güngör, bilim insanlarının gözlem çukurları açarak fay hatları ile ilgili son durumu incelediğini açıkladı.

ŞEHİR İMAR VE İHYASI İÇİN YENİ ÇALIŞMALAR

Güngör, ortaya çıkacak verilere göre şehrin imar ve ihyası konusunda yeni çalışmalar yürütüleceğini belirterek, "Fay geçiyor ise nasıl bir fay, riski ve çekme mesafesi ne kadar olacak. Bunlar önümüzdeki süreç içerisinde önümüze konmuş olacak. Biz de bu duruma göre şehrimizin imar ve ihyası konusunda yeni duruma göre çalışmalarını yürütmüş olacağız" dedi.

UYGUNSUZ ALANLARDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Başkan Güngör, uygun olmayan alanlarda yapılan çalışmaların halen sonuçlanmadığını ifade ederek, oluşacak rapor doğrultusunda hareket edileceğini belirtti.

Güngör, "Şu an çalışma devam ediyor ve tamamen yasaklanmış bir alan yok" şeklinde konuştu.

Güngör, olumsuz durumda ise bakanlık ve hak sahiplerinin haklarının korunacağını ve dönüşüm sürecinin sorunsuz tamamlanacağını vurguladı.

Editör: İsa Aslantaş