Marmara Denizi, dün meydana gelen ve ulusal haber ajanslarının manşetlerine taşınan talihsiz bir olaya şahit oldu.

Batuhan A. isimli kargo gemisi, seyir halindeyken alabora olarak sulara gömüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 yıl sonra Irak'ta! 20'den fazla anlaşma imzalanacak Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 yıl sonra Irak'ta! 20'den fazla anlaşma imzalanacak

Olay yerinde hemen arama kurtarma çalışmaları başlatıldı ve gemide bulunan 6 mürettebat üyesinin kurtarılması için yoğun çaba sarf ediliyor.

Geminin Marmara Denizi'nin 51 metre derinliğinde olduğu bilgisi paylaşıldı.

ekran-goruntusu-2024-02-16-141625-vqtl

"BABAM 'BU GEMİ BATACAK' DEMİŞTİ"

Kaptan Hasan Mehmet Uyanık'ın oğlu Abdullah Uyanık, geminin batışının ardından duygusal bir açıklama yaptı. Babasıyla son konuşmalarını paylaşan Abdullah, babasının geminin kötü durumunu ve bir gün batma ihtimalini kendisine söylediğini aktardı.

Babasının denizcilik mesleğine olan tutkusunu vurgulayan Abdullah Uyanık, ailesinin gemiyi terk etmesi yönünde ısrarlarına rağmen Hasan Mehmet Uyanık'ın mesleğine olan bağlılığını sürdürdüğünü belirtti.

ekran-goruntusu-2024-02-16-141617-4plc

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ VE ESKİ GEMİLERİN İPTALİ ÇAĞRISI

Bu acı olayın ardından Abdullah Uyanık, benzer olayların önlenmesi için çağrıda bulundu.

Eski gemilerin seyirlerinin iptal edilmesi gerektiğini savunan Uyanık, gelecekte bu tür acıların yaşanmaması adına daha katı denetimler ve önlemler alınmasını talep etti.

"Belki bu saatten sonra gidenlerimiz geri gelmeyecek ama bu tip eski gemilerin seyirlerinin iptal edilmesini istiyoruz" diyerek, deniz güvenliğinin önemine dikkat çekti.

aa-20240215-33714377-33714375-marma-ozlr