MİT'in saha ajanlarının istihbaratı doğrultusunda, PKK'nın Beytüşşebap'ta gerçekleştirdiği saldırıda yer aldığı belirlenen Fatma Sakana'nın MİT'in öncelikli hedef listesine alındığı öğrenildi.

Terörist Sakana'nın etkisiz hale getirilmesi için MİT tarafından Kamışlı'da düzenlenen nokta operasyonunun başarıyla tamamlandığı bildirildi.

TERÖRİSTİN BAĞLANTILARI ORTAYA ÇIKTI

PKK'nın 2 Eylül 2012'de Şırnak/Beytüşşebap'ta gerçekleştirdiği ve 10 askerin şehit olduğu saldırının faillerinden biri olan Sakana'nın, Irak'ta bulunduğu dönemde PKK'nın kadın örgüt mensuplarına ilgi duyan sözde sekretarya sorumlusu Duran Kalkan ile iş birliği içinde olduğu ortaya çıktı. Sakana'nın örgüt içindeki yükselişinin, Kalkan ile olan yakınlığı sayesinde gerçekleştiği belirtildi.

Türkiye ile ABD arasında terörle mücadele zirvesi Türkiye ile ABD arasında terörle mücadele zirvesi

TERÖRİSTİN GEÇMİŞİ VE FAALİYETLERİ

Fatma Sakana'nın terör örgütüne katılma süreci ve faaliyetleri hakkında detaylar da gün yüzüne çıktı. İran'dan 2006 yılında örgüte katılan Sakana, 2010-2012 yılları arasında Şırnak kırsalında aktif olarak faaliyet yürüttü ve bu dönemde güvenlik güçlerine karşı eylemlere katıldı. 2014 yılında Suriye'ye geçen Sakana, uzun bir süre PKK/YPG'nin Ayn El Arab bölgesinde sözde sorumlu olarak faaliyet yürüttü ve ardından Irak'a geçti. Süleymaniye ve Hakurk bölgelerinde aktif rol aldıktan sonra, 2018'de Irak'ın Mahmur Rüstem Cudi Kampı'nda sözde sorumluluk görevini üstlendi. 2021'de tekrar Suriye'ye geçen Sakana, PKK/YPG-YPJ bünyesinde sözde sorumluluklarını sürdürdü ve ayrıca PAJK sözde koordinasyon üyesi olarak da faaliyet gösterdi.