Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce defalarca reddettiği ancak seçimlerin öncesinde apar topar TBMM'den geçen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi sonrasında milyonlarca hak sahibi, emekli olabilme fırsatını yakalamıştı.

BAŞVURULARIN ARDINDAN ORTAYA ÇIKAN SORUNLAR

Başvurusunu yaparak emeklilik hakkı kazananların yanı sıra, başvurularına rağmen aylardır emekli maaşı bağlanmayanların sayısı da dikkat çekiyor.

EYT BAŞVURU YAPMASINA RAĞMEN AYLARDIR MAAŞ BAĞLANMAYANLAR NE YAPMALI?

EYT başvurusu yapmış ancak aylardır maaş bağlanmayanlar için çözüm yolları nelerdir?

Bütçe gibi Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) da büyük bir yük getiren EYT düzenlemesi için binlerce dosyanın hala SGK'da işlem beklediği bilinmekte; ayrıca, pek çok hak sahibinin eksik evrak nedeniyle işlemi askıya alınmış durumda.

eyt-maas-bilmecesi

BAŞVURU DURUMUNU E-DEVLET ÜZERİNDEN KONTROL EDİN

Öncelikle EYT başvurusu yapmış olan hak sahipleri, başvuru durumlarını e-Devlet üzerinden kontrol etmelidirler.

EKSİK EVRAK PROBLEMİ VE ÇÖZÜM YOLLARI

SGK'dan "EYT evrak beklemede, dosya kaldırıldı" yazısıyla karşılaşanların, durumlarını sorgulamak ve eksiklerini gidermek için Alo 170 üzerinden başvurması gerekmektedir.

Yüzde 25'e varan değer kaybı: İkinci el otomobil piyasası duruluyor Yüzde 25'e varan değer kaybı: İkinci el otomobil piyasası duruluyor

BİRDEN FAZLA BAŞVURU YOLU VE KOŞULLAR

EYT'den yararlanmak isteyenler, internet üzerinden, posta yoluyla ve doğrudan SGK merkezlerine başvurabilirler. Ancak unutulmamalıdır ki, yılı ve primi dolmayan başvurular kabul edilmez. Ayrıca, SGK'ya olan borçlar yatırılmadığı sürece emeklilik işlemi gerçekleştirilemez.

İŞLEM GECİKMELERİ VE DOSYA BİRLEŞTİRME

İşlemleri devam eden ve aylığı bağlanmayan EYT'lilerin bir bölümü farklı kurumlarda hizmet veriyor olabilir. Farklı iller ve sosyal güvenlik merkezleri arasındaki yazışmalar ve dosyaların tespiti nedeniyle işlemler gecikebilir. Ancak dosyalar bulunarak hizmetler birleştirilir, yazışmalar tamamlanır ve eksikler giderildikten sonra emekli aylığı bağlanır.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN SGK MÜDÜRLÜKLERİNE BAŞVURUN

Dosyası ve başvurusuyla ilgili sorun olduğunu düşünenlerin SGK müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

EYT YASASI VE KAZANILMIŞ HAKLAR

Yasaya göre, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar yaş koşulu olmadan emekli olma hakkına sahiptir. Koşullar ne zaman tamamlanırsa, o tarihten itibaren dilekçe verilerek emekli aylığı alınabilir.