Kırmızı et fiyatlarında artışlar, yeni yıla da damgasını vuruyor. Önceki gün, kuzu ve dana karkas etlerine kilogram başına 20 lira zam yapıldı. Bu zam trendi ise katlanarak devam ediyor.

HAYVAN SAYISINDA DÜŞÜŞ, İTHALATTA ARTIŞ

Ülke genelinde hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvan sayısında düşüş yaşanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, hayvan sayısındaki azalma dikkat çekiyor. Et ve Süt Kurumu, fiyatları dengelemek adına ithalata devam ediyor ancak bu çabalar sonuçsuz kalıyor. Kırmızı etteki fiyat artışı kontrol altına alınamıyor.

Pazar günü yapılan kesimlerde karkas et fiyatlarına 20 lira zam gelmesiyle birlikte, İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, son 40 günde kuzu karkas etin kilosunun 60 lira artarak 410 liraya, dana karkas etin ise 310 liraya yükseldiğini belirtti.

ÜRETİCİLER ARASINDA İLETİŞİM

Kuzu karkas etin dana etine göre daha pahalı olmasıyla ilgili olarak iddialar ortaya atılıyor. Kasaplar Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, üreticilerin birbirlerine "malınızı kesmeyin" şeklinde uyarılarda bulunduklarını aktardı.

Tüfekçi, karkas et fiyatlarının bölgelere göre değiştiğini ve İstanbul'da dananın kilogram fiyatının 310, kuzunun ise 410 liraya yükseldiğini ifade etti. Ayrıca, yurt dışından önümüzdeki haftalarda daha fazla büyükbaş hayvanın geleceğini belirtti.

Yeni vergi paketi: Hem esnafa hem müşteriye ceza! Yeni vergi paketi: Hem esnafa hem müşteriye ceza!

FİYATLARDAKİ ARTIŞIN NEDENLERİ

Tüfekçi, son 40 günde 60 lira zam yapıldığını ve fiyatlardaki artışın devam ettiğini vurguladı. Süt kuzularının az olmasıyla ilgili olarak "mal yok" denildiğini söyleyen Tüfekçi, normalde Şubat aylarında süt kuzularının çıktığını ve fiyatlarda bir miktar gerileme yaşandığını ancak bu yıl böyle bir durumun yaşanmadığını belirtti.

Tüfekçi ayrıca, etin kilogramı üzerindeki masrafların %25'inin karkas kemiği, %30'unun personel giderleri ve işçi ücretleri, kira, elektrik giderleri olduğunu ve buna ek olarak kilogram başına 20 lira banka komisyonu olduğunu ifade etti.

TÜKETİCİ TEPKİSİ

Son zamla birlikte karkas etin kilogram fiyatının 20 lira arttığını belirten Tüfekçi, önceki zam öncesinde 290 liraya dana karkas et aldıklarını, ancak yeni zamla birlikte bu fiyatın 310 liraya yükseldiğini söyledi. Kasaplarda kıyma fiyatlarının 500 ile 540 lira arasında değiştiğini aktaran Tüfekçi, kuşbaşı etin ise ortalama kıyma fiyatlarının 20 lira üzerinde satıldığını bildirdi.

Yeni zamın da fiyatlara yansıyacağını vurgulayan Tüfekçi, tüketicilerin kasaplara fiyat sorduğunu ancak et almadan çıktıklarını belirtti. Tüfekçi, tüketicilerin Et ve Süt Kurumu tarafından zincir marketlere verilen uygun etin satıldığı yerlere yönelmeye başladığını da ekledi.

DESTEKLENMESİ GEREKEN ALANLAR

Et fiyatlarının düşmesi için süt üreten çiftçilere destekleme primlerinin artırılması gerektiğini vurgulayan Aydın Tüfekçi, hayvancılık üretiminin devamı için desteklerin önemli olduğunu belirtti.

Editör: İsa Aslantaş