Yemen açıklarında, içinde 2 Türk mürettebatın da bulunduğu İsrail bağlantılı bir gemi kaçırıldı.

İstihbarat şirketi Ambrey'in verdiği bilgiye göre, Zodiac şirketi tarafından işletilen İsrail bağlantılı "Central Park" adlı tanker, Aden Körfezi'nde kimliği belirsiz saldırganlar tarafından ele geçirildi.

ABD SAVUNMA BAKANLIĞI: GEMİ ALIKONULDU

Güvenlik gerekçesiyle ismini açıklamayan bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, geminin kaçırıldığını doğruladı. Yetkili, kaçırılan geminin, İsrailli Zodiac Maritime Şirketi'ne ait olduğunu ve yaklaşık 20 bin ton petrol taşıdığının tahmin edildiğini belirtti.

Turizm Sektöründe Panik! Salgın Gemilere mi Yayılıyor? Turizm Sektöründe Panik! Salgın Gemilere mi Yayılıyor?

KORSANLIK EYLEMİ OLARAK NİTELENDİRİLDİ

Yetkililer, olayı bir korsanlık eylemi olarak nitelendirirken, şirketin yaptığı açıklamada, tankerinin fosforik asit yüklü olduğu vurgulandı. Önceliğin mürettebatın güvenliği olduğu belirtildi.

TÜRK DENİZCİLERİN DURUMU BELİRSİZ

Geminin kaptanı Aydın Hasırcı ve 4. kaptan Okan Yüksel'in Türk olduğu, toplamda 22 kişilik çok uluslu bir mürettebatın bulunduğu ifade edildi. Denizcilik Genel Müdürlüğü, Türk denizcilerin bulunduğu geminin kaçırıldığını değerlendirirken, ilgili şirketle sürekli iletişim halinde olduklarını belirtti.

Açıklamada, "Zodiac Maritime firmasına ait Central Park isimli kimyasal tanker, Aden Körfezi Yemen açıklarında seyir yaparken iletişim kesilmiş olup geminin kaçırıldığı değerlendirilmektedir. Konu, Bakanlığımız ve Dışişleri Bakanlığınca takip edilmektedir." ifadelerine yer verildi.

KIZILDENİZ'DE GEÇEN HAFTA BAŞKA BİR GEMİ DE KAÇIRILMIŞTI

Bu olay, geçen hafta Kızıldeniz'de Husiler tarafından kaçırılan bir kargo gemisi olayının ardından yaşanmıştır

 Yemen açıklarındaki güvenlik endişeleri, bölgedeki deniz trafiğini etkileyen ciddi bir sorun olarak ön plana çıkmaktadır.