Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde (KSÜ) örgün öğretim görecek binlerce öğrenci, yurt sorunuyla baş başa kaldı.

Üniversite yönetimi, bu sorunu çözmek için kampüs içinde kıl çadırların kurulmasını planlıyor.

yurt-sorununa-kil-cadiri-formulu_3

DEPREMLER SONRASI YURT SORUNU

Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat'ta yaşanan 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremler, birçok binanın yıkılmasına ve binlerce binanın ciddi hasar almasına neden oldu.

Bu felaket, KSÜ'deki yeni akademik yıl hazırlıklarını tamamlanmışken, yaklaşık 9 bin 300 öğrencinin barınma sorunu yaşadığı bir döneme denk geldi.

yurt-sorununa-kil-cadiri-formulu_3

Üniversitenin tüm kontenjanları dolu olmasına rağmen, şehirdeki yurtların birçoğu deprem nedeniyle kullanılamaz hale gelmişti.

Kahramanmaraş'ta savunma sanayi atağı: Yeni yatırımlar kapıda! Kahramanmaraş'ta savunma sanayi atağı: Yeni yatırımlar kapıda!

Bu nedenle üniversite yönetimi, öğrencilerin barınma sorununu önlemek amacıyla kampüs içinde bulunan 59 dönümlük araziye yaklaşık 450 kıl çadır kurarak çözüm bulma yoluna gitti.

yurt-sorununa-kil-cadiri-formulu_1

KSÜ REKTÖR YARDIMCISI: "ÇADIRLAR GÜVENLİ OLACAK"

KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Kahveci, çadır kurma planları hakkında şunları söyledi: "Etnospor Genel Müdürlüğü ile görüşme yaptık ve onlar, vatandaşlarımızın barındığı Kırgız çadırları olarak bilinen çadırları üniversitemizin bir bölümüne kurmuşlardı. Öğrencilerimizin barınma sorunu ciddi bir düzeyde ve bu konuda destek talep ettik. Etnospor, bizlere yardım etmeyi kabul etti. 59 dönümlük bir arazi üzerine yaklaşık 450 çadır ve oba kuracağız. Her çadır farklı olacak ve çadırların bulunduğu alanda öğrencilerin sosyal aktivitelerde bulunabileceği alanlar da oluşturulacak. Ayrıca, çadırların güvenliği sağlanacak ve giriş-çıkışlar güvenli olacak."

KSÜ, bu çözümle öğrencilerin barınma sorununu geçici bir süreliğine çözerek yeni akademik yıla hazır olmayı hedefliyor.

yurt-sorununa-kil-cadiri-formulu_2

Editör: İsa Aslantaş