Doğu Libya'yı vuran Daniel Kasırgası'nın yol açtığı şiddetli yağışlar sonucu, şu ana kadar 2 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ayrıca, kayıp kişi sayısının 7 bin olduğu bildirildi.

Ebu Zeribe, AlHadath televizyonuna yaptığı açıklamada, Derne kentinde yaşanan şiddetli yağışların neden olduğu felakette 2 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve kayıp kişi sayısının 7 bini geçtiğini belirtti.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 2 BİNİN ÜZERİNDE

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Milletvekili, sadece Derne kentinde 2 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Daha önce sel felaketi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 27 olarak rapor edilmişti.

libyadaki-sellerde-2-bin-kisinin-oldugunden-endise-ediliyor

3 GÜN SÜREYLE YAS İLAN EDİLDİ

Libya'da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketinde hayatını kaybedenler için ülkede 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu. "Daniel" fırtınası, Libya'nın Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde etkili olmuştu. Doğu Libya yetkilileri, fırtına nedeniyle kamu ve özel eğitim kurumlarında derslere ara verilmesi, dükkanların kapatılması ve sokağa çıkma yasağını içeren çeşitli önlemler almıştı.

Yunanistan Savunma Bakanı Dendias: Türkiye tersanecilikte çok ilerledi Yunanistan Savunma Bakanı Dendias: Türkiye tersanecilikte çok ilerledi

ACİL YARDIM ÇAĞRISI

Derne Belediye Başkanı Emdur, "Derne yıkık bir kent haline geldi. Acilen uluslararası müdahaleye ihtiyacımız var." diyerek deniz yollarının hızla açılmasını ve kente yardım ulaştırılmasını talep etti. Ayrıca, "Deniz yollarının acilen açılması gerekiyor. Çünkü kente ulaşan tüm kara yolları yıkıldı, sadece tek bir yol kaldı. Ondan da geçiş zor." ifadelerini kullandı.

BM ACİL MÜDAHALE EKİBİ GÖREVLENDİRİLDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Libya İnsani Yardım Koordinatörü Georgette Gagnon, Daniel fırtınasının Libya'nın doğu bölgelerini derinden etkilediğini belirterek, yerel otoriteleri ve ortakları desteklemek amacıyla acil müdahale ekibini görevlendirdiğini açıkladı. Gagnon, fırtına ve şiddetli selin büyük can kaybına yol açtığını ve birçok şehir ve köyde büyük hasara neden olduğunu ifade etti. BM yetkilisi, tüm yerel, ulusal ve uluslararası paydaşlara, felakette zarar görenlere acil insani yardım sağlama çağrısında bulundu.

LİBYA'NIN DOĞUSUNDA SEL FELAKETİ

Libya'nın doğusunda dün Orta Akdeniz'de etkili olan "Daniel" fırtınası nedeniyle meydana gelen sel felaketinde 27 kişi hayatını kaybetti. Doğu Libya yetkilileri, fırtına nedeniyle kamu ve özel eğitim kurumlarında derslere ara verilmesi, dükkanların kapatılması ve sokağa çıkma yasağı gibi çeşitli önlemler almıştı.