Tatlıses, Ergenekon'u konuşamadı

Tatlıses, Ergenekon'u konuşamadı

Ergenekon Soruşturması sırasında İşçi Partisi'nde çıkan belgelerde yen alan "Tatlıses PKK'ya 1,5 milyon dolar bağışladı" iddialarına bu haftada cevap gelmedi. Tatlıses, Ergenekon yerine geçtiğimiz hafta hakkında çıkan gözaltı iddialarını yanıtladı.

Kamuoyu bekliyor İbrahim Tatlıses susuyor. Ergenekon soruşturması sırasında polisin İşçi Partisi'nde yaptığı aramalar sırasında ortaya çıkan belgelerde, Tatlıses'in PKK'ya 1.5 milyon dolar bağış yaptığı iddiası yer alıyordu. Bu haberlerin medyada yer almasının ardından Tatlıses kelimenin tam anlamıyla Ergenekon konusunda sus pus oldu. Tatlıses, bu haftada Ergenekon yerine kendi hakkında ortaya atılan gözaltı iddialarına cevap verdi.

"Kimse çıksın delikanlı gibi"

Geçtiğimiz hafta hakkında ortaya atılan gözaltına alındı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Tatlıses, iddiaların birileri tarafından bilinçli olarak çıkarıldığını belirterek, "Ben yanında 400 kişi çalıştıran kendisine göre bir işadamıyım. Bir anlaşma imzalayacağım olmuyor. Benim 80 yaşında bir anam var. Beni mağarada doğurup, ekmek veren su veren kadını üzmeye kimsenin hakkı yok." dedi. Tatlıses, devletin savcısına, hakimine arkasını dönmediğini böyle bir şeye de cesaret edemeyeceğini söyleyerek "ne zaman emrederlerse gelirim" dedi.

Hakkındaki iddialar neydi?

Ergenekon soruşturması kapsamında ortaya çıkan belgede, İbrahim Tatlıses'in 1997'ye kadar ERNK'ya 1,5 milyon dolar para yardımında bulunduğu ve yaralı teröristleri tedavi ettirdiği aktarılıyor.

İddianamede yer alan çarpıcı cümleler bununla da sınırlı değil. ERNK raporunda Tatlıses için, "Ayrıca bu şahsın deşifre olma korkusunu üzerinden atması için kendisini 'faşist' Türk Ordusu'na göz yumdurucu nitelikte parasal rüşvet vermesine de partimiz tarafından izin verilmiştir. Çünkü bu şahıs süreç içerisinde olduğu gibi bizim için uzun vadede de çok faydalı olacaktır. Hayatî endişesi nedeniyle mafyanın ve bazı grupların çatısı altına girdiğini bize ileten bu şahıs 'Kürdistandan' gönderilen yaralı arkadaşlarımızı da himayesi altına alıp tedavi edilmelerini sağlamaktan kaçınmamıştır. Parasal destek olarak da kendisinden 1 milyon 500 bin dolar bağış alınmıştır. Bu meblağ Tatlıses'in 1997'ye kadar partimize yaptığı sadece parasal destektir." ifadeleri kullanılıyor. Adı Sauna çetesi operasyonuna da karışan İbrahim Tatlıses'in ismi 2.455 sayfalık iddianamede birçok kez geçiyor. Susurluk hükümlüsü Sami Hoştan ve çete lideri Sedat Şahin'le de telefon konuşmaları bulunduğu tespit edilen Tatlıses'in Veli Paşa'yla samimi olduğu hususu dikkat çekiyor. 25 Mayıs 2004 tarihinde Sedat Şahin ile yaptığı konuşmada ise şu diyaloglar geçiyor:

S. Şahin: Merhaba İbrahim, sana bişey soracam kafama takılıyor da sormadan edemeyecem, sen g.. müsün?

İ. Tatlıses: Kaç sefer aradım Sami (Hoştan) abiynen birlikte randevu aldık. Bir türlü şey yapamadık.

S. Şahin: Duydun işte şimdi, demek ki duymak zorunda bıraktın beni. Düşünürsen bulursun. Başka birşey demiyorum sana.

İ. Tatlıses: Ben aradım, kaç kere aradım. (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2008, 06:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66