Yazar Şakar, Türk Edebiyatı’nda Öykücülüğü Anlattı Yazar Şakar, Türk Edebiyatı’nda Öykücülüğü Anlattı

Mardin'in Savur ilçesine bağlı, adeta bir açık hava müzesi gibi tarih ve doğa ile bezeli Hisarkaya köyü, keşfedilmeyi bekliyor. Köyün tarihî zenginlikleri arasında, Roma dönemine ait izlerin bulunduğu belirtiliyor.

KÖYÜN KURULUŞ HİKAYESİ: ROMA'DAN BUGÜNE

Köy sakini Abdulsamet Altundal, çevre köylerin tamamının bu bölgeye bağlı olduğunu ve tarihin Roma dönemine kadar uzandığını vurgulayarak, "Büyüklerimiz, Hazreti Ali zamanında bu toprakların fethedildiğini söylüyorlardı.

Köyün girişindeki köprü, o dönemde köyün fethedildiği yer olarak biliniyor. Ailemiz ise yaklaşık 100 yıl önce buraya yerleşti. İlk zamanlarda mağaralarda yaşamlarını sürdürüyorlardı. İki aşiret, Zila ve Ziyaret, köyde bulunuyordu. Aralarında çıkan anlaşmazlık sonucu Zila aşireti, diğer iki aşiret tarafından köyden uzaklaştırıldı" şeklinde köyün kuruluş hikayesini anlattı.

KAYIP HAZİNELER: ROMA DÖNEMİ PARALARI

Eskiden köyde, Roma dönemine ait paraların yağmur sonrasında toplandığına dair bilgiler bulunuyordu. Günümüzde bu paralara rastlanmıyor. Altundal, "Köyümüz tanıtılmadığı için pek bilinmiyor. Oysa burada keşfedilecek birçok güzellik ve tarihî mekan bulunmaktadır" diyerek köylerinin tarih kokan özelliklerini vurguladı.

KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR: TURİZM POTANSİYELİ

Vatandaşlar, köylerindeki tarihî dokuların incelenerek turizme kazandırılmasını umut ediyor. Köyde hala var olan eski dönemlere ait birçok eserin bulunduğunu ifade eden köy sakinleri, bu eserlerin incelenmesiyle geçmişe ait önemli bilgilerin gün yüzüne çıkabileceğini dile getiriyor.

Editör: İsa Aslantaş