Okul takviminde devrim gibi değişiklik: Ara tatiller değişmiyor, eğitim süresi uzuyor! Okul takviminde devrim gibi değişiklik: Ara tatiller değişmiyor, eğitim süresi uzuyor!

İlkokul düzeyindeki çocuklara destek olmak amacıyla ortaya çıkan 'sınıf anneliği' uygulaması, devlet okullarındaki kalabalık sınıflarda tartışmalara neden olmuştu. Bu tartışmaların ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçerek valiliklere önemli bir yazı gönderdi.

MEB UYARIYOR: SINIF ANNESİ UYGULAMALARINA SON VERİLSİN

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Zarife Seçer imzalı yazıda, sınıf annelerinin çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladığı, ders araç-gereci temininde bulunduğu, zaman zaman derslere müdahil olduğu ve öğrencilerin görüntülerini kaydettiği belirtildi. Yazıda, öğretmen dışındaki kişilerin eğitim ortamlarına müdahalesinin eğitimin niteliğini bozduğu vurgulanarak, valiliklere bu konuda uyarıda bulunuldu.

KARARIN ETKİSİ: BAZI OKULLARDA SINIF ANNELİĞİ GÖREVLERİNE SON VERİLİYOR

MEB'in uyarısının ardından, bazı okulların sınıf annelerinin görevlerine son verilmesine dair duyurular yapıldı. Tartışmaların nasıl başladığına dair detaylar ise dikkat çekici.

SINIF ANNELİĞİ TARTIŞMALARININ ARKA PLANI

Sınıf annelerinin öğretmenlerle çatıştığı eleştirilere karşın, bazı veli ve öğretmenler, sınıf anneliğinin okuldaki işleri kolaylaştırdığını savunuyordu. Ancak, öğretmenlerden pahalı hediyeler istemeleri, özel ilgi beklemeleri ve veliler arasında gruplaşma yaratmaları gibi eleştiriler de gündemi meşgul ediyordu.

Son olarak, bir öğrencinin sınıf annesiyle yaşadığı tartışma, sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. Velinin, "Ben bu sınıfın sınıf annesiysem her şeyi bilmek zorundayım" sözlerine öğrencinin "Sınıf annesi sanki dünyanın ağası" şeklinde cevap verdiği video, tartışmaları alevlendirmişti.

SINIF ANNELİĞİ NEDİR VE SINIF ANNESİ NE İŞ YAPAR?

  • Sınıf anneliği, özellikle büyük şehirlerde sıkça rastlanan bir uygulamadır. Kalabalık sınıflardaki öğretmene destek olmayı amaçlayan sınıf anneleri, birçok farklı konuda aktif rol alırlar. Öğretmen ile veli arasında bir köprü görevi üstlenen sınıf anneleri, çözüm odaklı fikirler üretmek için ılımlı ve yapıcı bir tavır sergilerler.
  • Sınıf anneleri, okul yönetmeliklerinde yer almayan ve sadece ihtiyaçlara göre seçilen kişilerdir. Okul açıldığında yapılan veli toplantısında diğer velilerin oylarıyla seçilen sınıf anneleri, okul yönetimi ve sınıf öğretmeni ile işbirliği içinde hareket ederler. Görevleri arasında çocukların sıkıntılarına kulak vermek, veli beklenti ve taleplerini öğretmene iletmek, sınıfın fiziki ihtiyaçlarını karşılamak, etkinlikleri planlamak ve ücretleri toplamak gibi çok yönlü konular bulunur.