İYİ Parti'nin Genel Başkanı Meral Akşener, 2023 Mayıs genel seçimlerinde yaşadıkları kayıptan sonra 'millet ittifakı'na son verdi.

Ancak, sadece ayrı bir rotaya sapmakla kalmadı, aynı zamanda yerel seçim kampanyası boyunca CHP'ye yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Bahçeli: Kumpasçılarla işimiz olmaz Bahçeli: Kumpasçılarla işimiz olmaz

CHP'nin, İYİ Parti olmadan da Ankara ve İstanbul gibi büyük illerde fark atması, İYİ Parti içinde bir krize neden oldu.

Seçim sonuçlarının hemen ardından İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, Akşener'i istifaya çağırmıştı. Ancak Akşener istifa etmeyi reddederek, bir kurultay kararı aldı.

27 Nisan'daki olağanüstü kurultayda Akşener, aday olmayacağını açıkladı.

Akşener'in yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Seçim sonuçlarından dolayı ödediğimiz bedeli kabul ediyorum. İYİ Parti olarak ismimizin, bugün için geleceği riske atacak kirli pazarlıklarla anılmıyor olması önemlidir. Partimiz sarsılmış olabilir, ancak ne iktidar ne de ana muhalefetin arka bahçesi olmayı kabul etmiyoruz. Eğer İYİ Parti, bugünü feda etmeden yarının Türkiye'sinin karşısına çıkacak zorluklara karşı dik duruşunu sürdürebiliyorsa, bu bedeli ödemeye hazırım. Milletimin ve ülkemin iyiliği için her türlü fedakarlığı yaparım. Bu nedenle, seçimlerin ardından hesaplaşacağımız ve 2028'e giden yolda rotamızı belirleyeceğimiz olağanüstü kurultayımızda genel başkanlık için aday olmayacağımı açıklıyorum.”