Eğitim sisteminde çalkantı: Kadrolu öğretmenler hedefte... Görevden almalar başlıyor! Eğitim sisteminde çalkantı: Kadrolu öğretmenler hedefte... Görevden almalar başlıyor!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğrencilerin yarıyıl ve yıl sonu tatilinden önceki haftalara yönelik önemli bir adım attıklarını açıkladı. Tokat 112 Acil Servis Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde düzenlenen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'nın ardından konuşan Bakan Tekin, bu yıl itibarıyla çocukların yarıyıl boyunca elde ettikleri kazanımları kullanabilecekleri bir şenlik havası oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

EĞİTİMDE NİTELİK ARTIRILACAK

Bakan Tekin, ilkokullarda öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 14, ortaokullarda 11, ortaöğretimde ise 10 olduğunu vurgulayarak, bu rakamların olumlu olduğunu söyledi. Eğitime ayrılan kaynakların karşılığını bulduğunu belirten Tekin, bundan sonra eğitimin içeriğini ve niteliğini artıracak adımlara hız vereceklerini ifade etti.

SANAT VE SPORA DESTEK

Konuşmasında sanat ve sporun küçük yaşlardan itibaren çocukların yeteneklerine göre yönlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Tekin, Türkiye'de müzik eğitiminin ilkokuldan başlamadığına dikkat çekti. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ilk defa 1934 yılında kurulan Milli Musiki ve Temsil Akademisi'nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sanatla ilgili vizyonunu yansıttığını belirtti.

ŞENLİK HAFTASI İLE YENİ BAŞLANGIÇ

Bakan Tekin, gelecek cuma günü başlayacak olan bahar yarıyılının öncesindeki tatil dönemine öğrencilere yönelik yeni bir uygulamayı duyurdu. Bu kapsamda öğrencilerin bir hafta boyunca çeşitli etkinliklere katılacağını ifade eden Tekin, bilgi yarışmalarından münazaralara, halk oyunlarından şiir ve hikaye okuma etkinliklerine kadar geniş bir yelpazede şenlik havası yaşanacağını belirtti.

VELİLERE DAVET

Bakan Tekin, şenlik haftasında velilerin de çocuklarını desteklemelerini ve etkinliklere katılmalarını istedi. Bu süreçte çocuklara temel referans değerleri kazandırmak, vatanseverlik, merhamet, paylaşım gibi değerleri pekiştirmek için çaba harcanacağını söyledi.

"EN SEVDİĞİNİ PAYLAŞ" ETKİNLİĞİ

Etkinlikler arasında "En Sevdiğini Paylaş" adlı bir etkinlik de bulunduğunu açıklayan Tekin, öğrencilerin sevdikleri eşyalarını arkadaşlarıyla paylaşacaklarını ifade etti. Bakan Tekin, bu kapsamda kendi kalemini AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt'a hediye etti.

Programa, Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, AK Parti Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan ve Cüneyt Aldemir, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Ali Özer de katıldı.

Editör: İsa Aslantaş