Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, özel okullarda uygulanan yüksek fiyatlar konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Tekin, özel okul temsilcileriyle gerçekleştirdikleri görüşmelere değinerek, "Kendilerini uyarıyoruz" ifadelerini kullandı.

YENİ DÜZENLEME İLE FİYATLAR KONTROL ALTINDA

Son zamanlarda özel okullara yapılan zamların velileri zor durumda bıraktığına dikkat çeken Bakan Tekin, "Daha önce özel okul ücretleriyle ilgili bir düzenleme alınmış durumda. Şu andaki mevcut yönetmeliğimize göre, özel okulların ara sınıflar için fiyat belirleme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığı'nda bulunmaktadır. Bununla ilgili de bir düzenleme yapılmış durumda." şeklinde konuştu.

KİÜ, Orta Anadolu Kariyer Fuarında Yerini Aldı KİÜ, Orta Anadolu Kariyer Fuarında Yerini Aldı

İLK SINIFLARDA YETKİ BAKANLIKTA, FİYATLARDA SORUN VAR

Bakan Tekin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Özel okul temsilcileriyle özellikle bu konuları görüştük. Bize taahhütte bulundular ancak her kademenin ilk sınıfında, yani okula yeni başlayanlarla ilgili yönetmelikte bağlayıcı bir hüküm yok. Aslında rahatsızlık duyulan nokta da oradaki ücretler. Bu konuda temsilcilerle bir araya gelip konuştuk, dün yine görüştük. Fikir alışverişine devam edeceğiz."

ERKEN KAYIT DÖNEMLERİ GÜNDEME GELDİ

Bakan Tekin, konunun gündeme gelmesinin sebebini erken kayıt dönemlerinin başlaması olarak açıkladı.

"Bu durumun sağlıklı bir zemine ulaşacağına inanıyorum" diyen Bakan Tekin, özel okullardaki ücret politikaları konusunda yapıcı bir diyalog sürdüreceklerini belirtti.