Akaydın YSK'ya itiraz edecek

Akaydın YSK'ya itiraz edecek

Eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Akaydın, seçim sonuçları için YSK'ya itirazda bulunacaklarını söyledi.


Eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Mustafa Akaydın, seçim sonuçları için YSK'ya itirazda bulunacaklarını, buradan da sonuç alamadıkları takdirde Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını bildirdi. Toplantı sonrasında partililer arasında arbede yaşandı.


Akaydın, CHP İl Başkanı Devrim Kök ile parti binasında düzenlediği basın toplantısında, 30 Mart yerel seçimlerinin "şaibeli geçtiğini" öne sürdü.


Antalya genelinde 54 bin civarındaki oyun geçersiz sayıldığını ve bu rakamın kent tarihinde rekor olduğunu ifade eden Akaydın, seçim tutanaklarının bilgisayara geçişi sırasında da kaydırmalar yapıldığını, CHP'nin oylarının başka partilere yazıldığını iddia etti. Seçim sonucunu oy kullananların değil, veri girişi yapanların belirlediğini savunan Akaydın, şöyle konuştu:


"Tüm bu şaibelerle ilgili şikayetlerimizi içeren klasörlerle il seçim kuruluna itirazda bulunduk ama sonuç alamadık. Seçimdeki şaibelerin ortadan kaldırılması için YSK'ya başvuruda bulunuyoruz. Hukuken yollar tıkandığında adresimiz Anayasa Mahkemesi olacaktır. Bir sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğiz."


"Sonuna kadar mücadele edeceğim"


Milletin oyunu çalmanın "ahlaksızlıkların en büyüğü" olduğunu, YSK'ya verecekleri itiraz dilekçesiyle "tabloyu hukuki dille ortaya koyacaklarını" belirten Akaydın, "Hakimlerimizin verdiği kararlar konusunda kuşkudayım ama onları suçlamıyorum. Hakimler ne karar verirse versin öfke taşımayacağım. Sonuna kadar mücadele edeceğim" diye konuştu.


Akaydın, milletvekili seçimlerine göre bu seçimde CHP'nin oyunu artırdığını, çok büyük bir başarı elde etmediklerini ama başarısız da olmadıklarını anlattı. Seçim sonuçlarıyla ilgili kendilerinin de kabahatlerinin olduğunu söyleyen Akaydın, ancak bunları parti içinde değerlendireceklerini bildirdi. 


Bir gazetecinin, seçimde eski genel başkan Deniz Baykal ve ekibinin çalışmadığı yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine de Akaydın, bu tartışmalara girmek istemediğini dile getirdi.


CHP İl Başkanı Devrim Kök ise seçim döneminde ciddi çaba sarf ettiklerini, CHP'nin oylarının arttığını, buna karşın AK Parti oylarında düşüş olduğunu söyledi. Buna rağmen seçimi kaybettiklerini hatırlatan Kök, "Seçim sürecinde ciddi şaibeler olduğuna inanıyoruz ama tabii ki bu mazeret değil" dedi. 


Toplantı sonrası arbede yaşandı


Toplantının sonunda Akaydın ve Kök, il binası önünde toplanan partililere hitap etti. Kök, seçim döneminde yoğun şekilde çalıştıklarını ama seçimi kazanamadıklarını belirterek, destekte bulunanlara teşekkür etti.


Kök'ün konuşması sırasında partili olduğu öne sürülen bir kişi, "Partiyi kaç paraya sattınız?" diye bağırınca, arbede yaşandı. Tepki gösteren kişi, partililerce il binasından uzaklaştırıldı.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner73