Baykal, uzlaşmadan yana

Baykal, uzlaşmadan yana

Kılıçdaroğlu, Baykal'ın parti ve kurultay için uzlaşmadan yana olduğunu söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın, ''partinin kültürüne, felsefesine, tarihsel geçmişine uygun olarak bir aday üzerinde uzlaşılırsa bu adaya destek vereceğini ifade ettiğini'' söyledi.

Kılıçdaroğlu, Baykal'ın Angora Evleri'ndeki konutunda gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, uzun ve yararlı bir görüşme yaptıklarını, yalnız son günlerdeki gelişmeleri değil ülke gündemine ilişkin değişik konuları da değerlendirdiklerini belirtti.

Kurultay sürecini de görüştüklerini belirten Kılıçdaroğlu, Baykal'ın kendisine ''değişim ve uzlaşmadan yana olduğunu, ilk gün söylediği sözlerin bugün de arkasında durduğunu'' ifade ettiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Eğer bir değişim ve uzlaşma olursa, uzlaşmanın özelikle altını çizdi Sayın Genel Başkan, çünkü bu süreçte parti içinde bir çatışmanın, bir ayrışmanın doğru olmadığını, eğer uzlaşmayı parti kadroları sağlarsa bu bağlamda kendisinin de destek vereceğini ifade etti. Kendisinin sorumluluğunun da bu bağlamda önemli olduğunu ifade etti. Ben de kendisine teşekkür ettim.''

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin ''aday mısınız'' soruları üzerine de ''Arkadaşlar, partinin yönetim kadrolarında bir uzlaşmanın bir birlikteliğin olmasını Sayın Baykal özellikle vurguladı. Bu çerçevede partimizin sayın yöneticilerinin üst kadroların, partinin tabanıyla tavanı arasında bir uzlaşmanın olması gerektiği ifade edildi. Bunlar tabii önemli. Biz bu süreçte bir çatışma, bir ayrışma olmasını istemiyoruz. Eğer partinin kendi kültürüne uygun olarak kendi felsefesine, kendi tarihsel geçmişine uygun olarak bir aday üzerinde uzlaşılırsa bu adaya Sayın Baykal da destek vereceğini ifade etti.''

Baykal-Kılıçdaroğlu görüşmesi yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü. Görüşmeye basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Kılıçdaroğlu, açıklama öncesinde Baykal'a destek için Angora Evleri'nin önünde açlık grevi yapan CHP'li gençleri ziyaret etti. Bu sırada görüntü almak isteyen basın mensupları arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Gürsel Tekin'den görüşme sonrası açıklama

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın yeni genel başkanın kim olacağını söylecek durumda olmadığını belirterek, "CHP genel başkansız kalmaz, merak etmeyin. 86 yıllık bir partidir. Hiç kimsenin CHP'de kaos olur mu, olmaz mı? diye beklentisi olmasın. Bu kesinlikle olmayacak" dedi.

Tekin, Baykal'ı Angora Evleri'ndeki evinde ziyaret etti. Ziyaretin ardından açıklama yapan Tekin, birgün önce Baykal'dan randevu talep ettiğini, kendisinin randevu talebine cevap vererek, bugün kabul ettiğini söyledi.

İstanbul İl Başkanlığı ve örgütleriyle birlikte bir durum değerlendirmesi yaptıklarını ve yaptıkları değerlendirmeyi Baykal'a arz ettiğini anlatan Tekin, "Örgütümüzün talebi, Sayın Genel Başkanımızın tekrar görevinin başına dönmesi ve kurultayda aday olmasıdır. Sayın Kılıçdaroğlu'na da bugün söylemiş. Yeni bir arayış için bende katkı sunmak istiyorum" dedi.

Görüşmede, bir aday üzerinde tartışma olup olmadığının sorulması üzerine Tekin, böyle bir durumun sözkonusu olmadığını ifade ederek, "Biz aday arayışından öte, ben İstanbul İl Başkanı olarak örgütümün talebini Sayın Genel Başkan'a aktardım" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun adaylığına Baykal'ın nasıl baktığının yönelik soruya Tekin, "Sayın Baykal'ın kafasında herhangi bir isim sözkonusu değildir. Bütün arkadaşlarımıza talimatı var. Kendi aranızda bir uzlaşı sağlayın. Sayın Genel Başkan, şu aday olsun, bu aday olsun diyecek durumda değildir. Kurullarımız, yöneticilerimiz, partililerimiz bu çerçevede bir çalışma yapacak. Sayın Genel Başkanımız da bu konuda her türlü katkıyı sunmaya hazırım" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun üzerinde bir uzlaşı sağlanıp sağlanmayacağına ilişkin soruya ise Tekin, "Ben örgüt başkanı olarak, örgütümün talebini biraz önce aktardım. Örgütümüzün talebi, Sayın Genel Başkanımızın tekrar aday olması doğrultusundadır. Eğer böyle bir talep olmamış olsaydı, ben size bir aday arayışımızla ilgili görüşümüzü söylerdim" diye konuştu.

Tekin, Baykal'ın genel başkanlık için tekrar aday olmaması durumda ne olacağının sorulması üzerine ise, şu karşılığı verdi:

"CHP genel başkansız kalmaz, merak etmeyin. 86 yıllık bir partidir."

Kendisinin de genel başkanlık için isminin telaffuz edildiğinin hatırlatılması üzerine Tekin, "Ben CHP'nin İstanbul İl Başkanıyım. Ben parti de şu anda en önemli görevdeyim. Yerimden de çok memnunum" karşılığını verdi.

Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hiç kimsenin şöyle bir beklentisi olmasın. CHP'de kaos olur mu, olmaz mı? Bu kesinlikle olmayacak. Önümüzdeki kongrede göreceksiniz, 22 ve 23 Mayıs'ta bir bütünlük içinde Türkiye'ye örnek bir kongre yapacağız. Şu anda isimler tartışılacak durumda değildir. Her arkadaşımız çok kısmetlidir. Aday olabilir." (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66