İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy anıldı…

İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy anıldı…

AK Parti Kahramanmaraş İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen Mehmet Akif Ersoy'u anma programında konuşan Tarihçi-Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Kahramanmaraş'ın öyle dondurmayla biberle hatırlanacak bir kent olmadığını, bu şehrin Necip Fazıl Kısakürek'le hatırlanacak bir yer olduğunu ifade etti.


Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, "Önümüzdeki 10 yılı bekleyin çok büyük şeylerin değiştiğini göreceksiniz. Ülkenin demokratikleştiğini göreceksiniz, Avrupa Birliği'nin çözüldüğünü, Türk birliğine girebilmek için ülkelerin kuyruğa girdiğini göreceksiniz" dedi.


"Her memleketin, her ülkenin Necip Fazıl Kısakürek'i olmaz" diyen Bahadıroğlu, "O sizin aranızdan çıkmış. Sadece Necip Fazıl yetiştirerek başka hiç bir katkınız olmasa bile kıyamete kadar görevinizi yapmış olursunuz" diye konuştu. Mehmet Akif'in insanların yüreğinde iz bıraktığı için anıldığını kaydeden Bahadıroğlu, "Pek çoğunuz anne babasınız. 75 sene sonra bir insan neden anılır- Yüreğimizde iz bıraktığından. Dünyaya gelen her insan bir yere ayak izi bırakabilir ama yürek izi bırakan insan çok değil. İşte yüreklerimizde iz bıraktığı için Akif anılıyor" ifadelerini kullandı. Bahadıroğlu, şöyle devam etti:


ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILDA ÇOK BÜYÜK ŞEYLERİN DEĞİŞTİĞİNİ GÖRECEKSİNİZ…


"Bu topraklarda yaşamanın bedelini ödeyerek geliyoruz. Önümüzdeki 10 yılı bekleyin. Çok büyük şeylerin değiştiğini göreceksiniz. Ülkenin demokratikleştiğini göreceksiniz. Avrupa Birliği'nin çözüldüğünü, Türk birliğine girebilmek için ülkelerin kuyruğa girdiğini göreceksiniz. ABD büyüklüğünü tamamladı. Sovyetler Birliği büyüklüğünü tamamladı. Sıra bizde sıra Türkiye'de. Büyümek zamanı. Osmanlı coğrafyasına yeniden sahip çıkma ve Osmanlı coğrafyasındaki ülkelerin yeniden önüne geçme zamanıdır. Başbakanımızın Dışişleri Bakanımızın dolaştığı yerlere bir bakın. Nereye gidiyorlar- En çok kimlerle görüşüyorlar- Sarkozy bir bakıyor karşısına hep Türkiye çıkıyor. İslam dünyasını eskiden olduğu gibi sömüremeyecek al sana Ermeni tasarısı."


Mehmet Akif'in Türkiye'nin yeniden büyüyeceğinin farkında olduğunu dile getiren Bahadıroğlu, "Çünkü Mehmet Akif, Türkiye'nin bugünkü yüzölçümüne hiç razı olmadı. Mehmet Akif Osmanlı coğrafyasını arıyordu. Bütün şiirlerinde bunu görebilirsiniz. Bir şeye karar vermeniz lazım. Çocuklarımızı bir modele göre yetiştirmemiz lazım. Akif gibi mi yetiştireceğiz yoksa başka birileri gibi mi- Karar sizin" şeklinde konuştu.


Mehmet Akif Ersoy'u anma programında AK Parti Kahramanmaraş İl Gençlik Kolları tarafından İstiklal Marşı'nın kabul edilişi ile ilgili tiyatro gösterisi yapıldı. Programda ayrıca resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.


Anma programına, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Nevzat Pakdil, Sıtkı Güvenç ve Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, AK Parti İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Av. Fırat Görgel ile diğer ilgililer katıldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2012, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63