KATSO'daki aday toplantısı tamam

KATSO'daki aday toplantısı tamam

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nın (KATSO) aday tanıtım toplantılarının ikincisi gerçekleştirildi.

KATSO Meclis Salonu'nda yapılan toplantıda MHP Adayı Mustafa Daşçı, CHP Adayı Rıfat Nedim Kabakçı, SP Adayı Hanefi Mahçiçek, DP Adayı İlyas Fatih Kısacık ve DSP Adayı Cahit Baştürk, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelerek, projelerini anlattılar.

Toplantının açılışında konuşan KATSO Başkanı Mehmet Balduk, amaçlarının belediye başkan adayları ile iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirip, kaynaşma sağlamak olduğunu söyledi. Balduk; "Toplantılarımızda adaylarımızı sizin karşınıza çıkartıyor, projelerini dinliyoruz ve bunları kayıt altına alıyoruz. 30 Mart sonrası ise taahhüt edilen bu projelerin takibini ve hayata geçirilip geçirilmediğini izleyeceğiz. Buradaki herkesin gayreti sadece Kahramanmaraş'ı daha ileri noktalara taşımak ve geleceğimiz olan gençlerimize daha güzel bir kent sunmak için" dedi.

Toplantının ilk konuşmasını yapan ve projelerini anlatan CHP Adayı Rıfat Nedim Kabakçı, geçmişte kenti yöneten belediye başkanlarının yerel yöneticiliği başaramadığını öne sürdü.

Kabakçı, "2001 krizinden daha kötü bir ekonomik gösterge altında yerel seçime gidiyoruz. Kahramanmaraş çok güzel bir kent, ama bugüne kadar seçilen politikacılar yerel yöneticiliği başaramamış ve kentimizin hak ettiği hizmeti almasını başaramamıştır. Bizim şu anda bölgenin lider kenti olmuş, ticaret ve turizm merkezi olmuş bir Kahramanmaraş'ı konuşuyor olmamız lazımdı, ama bunları konuşamıyoruz" diye konuştu.

Projeleri hakkında da bilgiler veren Kabakçı, 365 gün 24 saat bu kent için çalışacağını ve akil insanları yönetime dâhil edeceğini söyledi. Kabakçı, birinci derece deprem bölgesi olan Kahramanmaraş'ta, deprem için önem alacağını, gerçekleştireceği katı atık projesi ile buradan elektrik üreteceğini ve içerisinde tarım teknoloji, elektrik teknoloji, savunma teknoloji ile gıda teknoloji merkezlerinin bulunacağı 'Teknokent' kuracağını kaydetti. Göreve gelmesi halinde, okul ve camilerin haftalık temizliğinin de belediye tarafından yapılacağını ifade eden Kabakçı, "Kentimizi 21. yüzyıla taşıyacak bir belediye için ben hazırım" ifadelerini kullandı.

Daha sonra kürsüye MHP Belediye Başkan Adayı Mustafa Daşçı geldi. Diğer adayların aksine belediye meclis üyesi adayları ile birlikte konukların karşısına geçen Daşçı, belediyede ortak aklı devreye sokacağını ifade etti. 30 Mart'ta başkanlık koltuğuna oturacak kişinin kentin tüm sıkıntılarını bilmesi gerektiğini vurgulayan Daşçı, projelerin hayata geçmesi için ise toplumsal ayağının olması gerektiğini vurguladı. Topluma rağmen proje yapılamayacağını kaydeden Daşçı, "Toplumsal ayağı olmayan projelerin başarı şansı yoktur" dedi.

Kahramanmaraş'ın en büyük sıkıntılarının başında imar sorunlarının geldiğini belirten Daşçı, göreve geldiklerinde kent bilgi sistemi oluşturacaklarını vurguladı. Daşçı, "Bu sistemle kim nerede oturuyor, maddi durumu nedir bunların hepsini belirleyeceğiz ve kentimizin nerede olduğunu ortaya çıkartacağız. Çünkü nerede olduğunuzu bilmezseniz, nereye gideceğinizi bilemezsiniz" şeklinde konuştu.

Yerel ekonomik konsey, aile danışma merkezleri, semt bilim merkezleri ve semt kütüphaneleri oluşturup buraları cazibe merkezleri haline getireceğini belirten Daşçı, Kahramanmaraş'ın gelecek 50 yılını planlayacaklarını vurguladı.

SP Belediye Başkan Adayı Hanefi Mahçiçek ise, belediyecilikte en önemli şeyin imar planlaması olduğunu vurguladı. Modern bir kent oluşturmak için muhakkak sağlam bir imar planı oluşturulması gerektiğine işaret eden Mahçiçek, kentsel dönüşüme de büyük önem vererek şehre güzel bir görüntü vereceklerini kaydetti. Atık su ve katı atık projelerini hayata geçireceğini ifade eden Mahçiçek, belediye başkanlığı döneminde yarım kalan projelerini tamamlamak için geldiğini söyledi. Mahçiçek, başkanlıktan istifa ederek milletvekili olmasını ise şu sözlerle açıkladı:

"O dönem bizim istifa edip milletvekili adayı olmamız istendi ve biz de istifa ettik. Benim hayatımın en verimsiz dönemi milletvekili olduğum dönem oldu. Şimdi tekrar buradayım ve Kahramanmaraş'ı daha güzel yarınlara taşımak için hazırım."

DP Belediye Başkan Adayı İlyas Fatih Kısacık ve DSP Belediye Başkan Adayı Cahit Baştürk de, başkanlığı kazanmaları halinde hayata geçirecekleri projelerini anlattılar. Toplantıda adayların konuşmalarının ardından, adaylara yazılı ve sözlü sorular yöneltildi.

Aday tanıtım toplantısına MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy, AK Parti eski milletvekili Ali Sezal, eski belediye başkanlarından Ahmet Uncu, Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Arıkan, KASİAD Başkanı Abdulkadir Kurtul ve çok sayıda KATSO üyesi sanayici ile sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. (Ajans 46 ve Ajanslar - www.kanal46.com)YASAL UYARI: HABER METNİ İLE FOTOĞRAFLARIN BASIN-YAYIN ORGANLARI VE İNTERNET SİTELERİ TARAFINDAN 'KANAL 46' ADI KAYNAK VE MAHREÇ GÖSTERİLSE DAHİ İZİNSİZ OLARAK İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR. BU YASAĞA UYMAYANLAR İDARİ VE MALİ CEZALARI PEŞİNEN KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. KANAL 46 BU KONUDAKİ TELİF VE YAYIN HAKLARINI SAKLI TUTAR.. KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR...

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2009, 10:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sade Vatandaş
Sade Vatandaş - 13 yıl Önce

Sayın Şirin bu haberin içeriğine itirazım var. Bazı adayların söz ve söylemlerini, mesajlarını yazıyorsanız, dün akşam dört dörtlük dinlediğiniz Fatih Kısacık'ın mesajını neden yazmadınız. Üstelik dişe dokunur tek mesaj veren başkan adayı Fatih Kısacık iken. Bu haberin içeriğine özel bir anlam yüklemek istemiyorum ama "Siz" de haberinizi yeniden gözden geçirip gerekeni yapın lütfen. Saygılarımla.

Mehmet Biçkes
Mehmet Biçkes - 13 yıl Önce

KMTSO sının yaptığı Başkanların kendilerini tanıtma toplantısında, katılım sağlayan Başkanların projelerinden veya Başkanlığa yaklaşımlarından bahsederken Sayın Kabakcı 16 satırla, sayın Daşcı yı 15 satırla, Sayın Mahçiçek'e 12 satıla yer verirken, Son 2 Aday olan DSP Adayı ile Demokrat Parti Adayı Sayın Fatih KISACIK'ı 1.5 satıra sığdırmanız anlaşılır gibi değil. Siz usta bir kalem olarak, takip edildiğinizi bilmelisiniz. size Sayın Kısacık'ın Konuşmalarını çekim yaptığınız kasetten yeniden izlemenizi, ve neler söylediğini okuyuducularla paylaşmanızı öneririm. Kaldi ki, Tüm Başkan adaylarını yakınen izleyen kişilere fikirlerini sorduğumda, Tüm adaylar içinde iki adayın kendilerini etkileyen aday olduğunu bunlardan birinin Sayın ARAS diğerinin ise Sayın KISACIK olduğunu ifade etmişlerdir. Farklı bir partinin meclis üyesi adayı olmalarına rağmen. Saygılarımla,

SIRADAKİ HABER