Kılıçdaroğlu, "AP için ortak metin imzalayabiliriz"!

Kılıçdaroğlu,

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Nasıl ortak bir metin hazırlanabilir ama Avrupa Parlamentosu’nun son aldığı karar dolayısıyla ortak bir metin hazırlayabiliriz, ortak metni imzalayabiliriz' dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Türkiye Sözleşmesi”yle ilgili ortak bir metin hazırlama yönündeki çağrısına ilişkin, “Her siyasal partinin dünyaya bakış açısı vardır. Biz sosyal demokrat bir partiyiz. AK Parti gibi bakmıyoruz. Nasıl ortak bir metin hazırlanabilir ama Avrupa Parlamentosu’nun son aldığı karar dolayısıyla ortak bir metin hazırlayabiliriz, ortak metni imzalayabiliriz” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin büyükelçileri ile buluştu.
Letonya Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka ile Eskişehir Milletvekili Adayı Utku Çakırözer de katıldı.
Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Parlamentonun seçimden sonra güçlü bir muhalefetle tanışacağını ama tek başına bir iktidar gözüktüğü” yönündeki değerlendirmelerine ilişkin, “Sayın Gül önemli bir politikacı. Cumhurbaşkanlığı sürecisince Türkiye’deki gelişmeleri yakından izleyen birisi. Görevi gereği de zaten izlemek durumundaydı. Türkiye’de politik olarak yaşanan açmazları birinci elden görme imkanına sahip bir kişi. Seçimden sonraki süreçte önemli bir tespit ama ben Sayın Gül kadar gelecek açısından umutsuz değilim. Muhalefetin parlamentoda güçlü olması demokrasi açısından bir kazanımdır. Şunu herkesin çok iyi bilmesini isterim. Türkiye’de en önemli değişiklikler, anayasa değişiklikleri dahil koalisyonlar döneminde gerçekleşmiştir. Demokrasiye inanıyorsak, halkın iradesine saygı göstereceksek seçimden sonraki süreyi kayıp olarak değerlendirmeyi doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.
“ERMENİSTAN’IN KENDİ ARŞİVLERİNİ BİRAN ÖNCE AÇMASI LAZIM”
Kılıçdaroğlu, yazılı açıklamasında yer alan ‘büyük felaket’ ifadesinin Amerika söylemi gibi algıya yol açtığıyla ilgili soru üzerine, “Yaşanan bir dram var. Biz bunu hepimiz biliyoruz, yaşanan dramı. Tarihimizle yüzleşmekten korkmadık, korkmayacağız, korkmamalıyız da. Ermenistan’ın kendi arşivlerini biran önce açması lazım. Yine aynı şekilde yemekte şunu da dile getirdik; Ermeni komitacıların o dönemde yaptıkları şiddet eylemlerinin bölge insanına bir maliyeti var. Bunun da çok iyi anlatılması ve anlaşılması gerektiğini de sayın büyükelçilere aktardık. Bugün maalesef Avrupa olayı tek boyutuyla görüyor ve öyle değerlendiriyor. Bunun doğru olmadığını ifade ettik” şeklinde konuştu.
“SON KARAR DOLAYISIYLA ORTAK BİR METİN HAZIRLAYABİLİRİZ”
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun muhalefete “Türkiye Sözleşmesi”yle ilgili ortak bir metin hazırlama yönündeki çağrısına ilişkin Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
“Seçim bildirgesinin ortak metin olması benim siyasette karşılaştığım ilk teklif oluyor. Kendisi öyle anlaşılıyor ki uluslararası perspektif açısından da oldukça yetersiz. Her siyasal partinin dünyaya bakış açısı vardır. Biz sosyal demokrat bir partiyiz. Biz ezilenlerin partisiyiz. Fakir fukaranın, garip gurebanın partisiyiz. Biz yoksulluğu silmek isteyen bir partiyiz. Onlar yoksulluğu idare etmek istiyorlar. Yoksulları siyasal esir olarak, siyasal tutsak olarak kendi arka bahçelerinde tutmak istiyorlar. Nasıl ortak bir metin hazırlanabilir ama Avrupa Parlamentosu’nun son aldığı karar dolayısıyla ortak bir metin hazırlayabiliriz, ortak metni imzalayabiliriz. Bu konuda görüşlerimiz ortak. Dolayısıyla herhangi bir sorun bu alanda yok. Onun dışındaki alanlarda var.” 
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2015, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63