YSK'dan BDP destekli 6 bağımsız adaya vize!

YSK'dan BDP destekli 6 bağımsız adaya vize!

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), bazı bağımsız milletvekili adaylarının adaylıklarının iptaline ilişkin değerlendirme toplantısı sona erdi.

YSK bağımsız adaylar için kararını 8 saatte verdi, Mehmet Hatip Dicle, Leyla Zana, Ertuğrul Kürkçü, Gülten Kışanak, Salih Yıldız ve Sebahat Tuncel'e vize çıktı. YSK, sadece İsa Gürbüz'ü veto etti.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 12 bağımsız milletvekili adayı için verdiği seçime giremezler kararıyla ilgili bugün Ankara'da kritik bir toplantı yaptı.

7’si BDP’nin desteklediği adaylar için YSK adaylıkların iptali kararını vermiş ancak eksik evrakların tamamlanması halinde bu kararın gözden geçirileceği söylenmişti.

Bunun üzerine bağımsız adaylar mahkemeden gerekli belgeleri alarak YSK’ya ulaştırdı ve YSK sabah 10.00’da karara itirazları yeniden gözden geçirmeye başladı.

8 saat süren toplantı saat 18.15 sularında sona erdi ve karar çıktı. YSK, Hatip Dicle, Leyla Zana, Ertuğrul Kürkçü, Gülten Kışanak, Salih Yıldız ve Sebahat Tuncel'in seçime girebileceğine karar verdi.

3 İSİM REDDEDİLDİ

YSK, BDP'nin desteklediği adaylardan yalnızca İsa Gürbüz'ün seçime giremeyeceğine hükmetti.

Çiçek Otlu, Şerafettin Efe ve İsa Gürbüz'ün başvuruları ise reddedildi.

Veto yiyen diğer bağımsız adaylardan Harun Özcan da seçime girme hakkı kazandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün yaptığı açıklamada, “Gerekli evraklar tamamlandıysa herhangi bir problem olmaması gerekir” demişti.

YSK, BDP destekli Ertuğrul Kürkçü, Salih Yıldız, İsa Gürbüz, Gültan Kışanak, Leyla Zana, Hatip Dicle ve Sebehat Tuncel'in adaylıklarını hafta başında iptal etmiş ve karar Ankara'da deprem etkisi yaratmıştı. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2011, 16:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma kara
fatma kara - 10 yıl Önce

demekki kesin bir karar yokmuş.itiraz hakkı olurmu kesin olsaydı.çok komik olaylar bunlar.

SIRADAKİ HABER

banner63