Rusya ile Ukrayna arasındaki 18 aydır süren savaşın belirsizliği sürerken, ABD'nin Ukrayna'ya sunduğu destek yeni bir boyut kazandı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Ukraynalı pilotlara yönelik F-16 eğitim programının Arizona'nın Tucson bölgesinde başlatılacağını duyurdu.

Diplomatik Sürpriz: Erdoğan, 12 Yıl Aradan Sonra Mısır'da Karşılandı Diplomatik Sürpriz: Erdoğan, 12 Yıl Aradan Sonra Mısır'da Karşılandı

UKRAYNA'NIN UZUN VADELİ SAVUNMASI İÇİN ADIM ATILIYOR

Tuğgeneral Ryder, ekim ayından itibaren Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verileceğini açıkladı ve bu eğitimin Ukrayna'nın uzun vadeli savunmasını güçlendirmeyi amaçlayan uluslararası bir çaba olduğunu vurguladı.

Ukraynalı pilotların uçağı kullanmak için gerekli olan özel İngilizce dil becerilerini kazanabilmeleri için Teksas'taki Lackland Üssü'nde dil eğitimi alacaklarını ifade etti.

putin-i-cildirtacak-gelisme-abd-ukraynali-pilotlara-f-16-egitimi

NATO ÜLKELERİNDEN DESTEK ARTIYOR

Bu eğitim programı, Ukraynalı pilotları NATO'da yaygın olarak kullanılan ABD yapımı F-16 savaş uçakları için yetiştirme amacı güdüyor.

Bu destek, Ukrayna'nın savunma kapasitesini artırma çabalarını daha da güçlendirecek ve Danimarka ile Hollanda liderliğindeki F-16 eğitimine olan katkıyı artıracak.

HOLLANDA VE DANİMARKA'NIN TAAHHÜTLERİ

Mayıs ayında, Hollanda ve Danimarka öncülüğündeki ülkeler, Ukraynalı pilotları F-16 savaş uçakları için eğitmeyi kabul etmişti. Danimarka, Ukraynalı pilotların eğitimini 4 ila 6 ay içinde tamamlayarak yıl sonuna doğru 19 adet F-16 uçağını Ukrayna'ya teslim etme sözü vermişti.

61 ADET F-16 UKRAYNA'YA TESLİM EDİLECEK

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Hollanda ve Danimarka'dan toplam 61 adet F-16 savaş uçağını teslim alacaklarını açıklamıştı. ABD'nin bu desteği onaylamasıyla, Zelenskiy Hollanda ve Danimarka'yı ziyaret ederek bu anlaşmayı resmiyet kazandırmıştı.