Tebliğdeki düzenlemelere göre, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu'nun aldığı kararla, "Ayaktan Başvurularda Ödeme Listesi"nde yer alan vaka başı muayene tutarlarında önemli bir artış gerçekleşti. Bu düzenlemeye göre, acil tıp, beyin ve sinir cerrahisi, çocuk sağlığı ve hastalıkları gibi bazı uzmanlık dallarının yer aldığı muayene ücretlerine yüzde 50 zam yapıldı.

HİZMET BAŞI İŞLEM PUAN LİSTESİ'NDE GENİŞ KAPSAMLI ARTIŞLAR

Ayrıca, "Hizmet Başı İşlem Puan Listesi"nde yer alan işlem kodlarına da büyük ölçüde artış yapıldı. Bu artışlar, KVC-Kardiyoloji, organ doku nakli ve kemik iliği işlemleri, yoğun bakım, hemodiyaliz, kan bileşenleri, doğum, yardımcı üreme tedavileri ve bununla ilişkin genel tetkikler, sünnet, kadavradan donör temini gibi tüm işlemleri kapsadı.

TANIYA DAYALI İŞLEM PUAN LİSTESİ'NDE ARTIŞLAR DEVAM EDİYOR

Ayrıca, "Tanıya Dayalı İşlem Puan Listesi"nde de artışlar devam ediyor. KVC-Kardiyoloji, organ doku nakli ve kemik iliği işlemleri, yoğun bakım işlemleri ve hemodiyaliz işlemlerine ait işlem kodları da dahil olmak üzere tüm işlemlerde artışa gidildi.

Kadınlar merdivenlerde daha dikkatli olmalı: Tehlikeli davranışlar ortaya çıktı Kadınlar merdivenlerde daha dikkatli olmalı: Tehlikeli davranışlar ortaya çıktı

DİŞ TEDAVİLERİ PUAN LİSTESİ'NDE DEĞİŞİKLİKLER

Diş tedavilerine yönelik olarak "Diş Tedavileri Puan Listesi"nde yer alan tüm işlem kodları da artış gördü.

GENEL SAĞLIK SİGORTALILARININ TIBBİ MALZEME BEDELLERİNDE ARTIŞ

Son olarak, genel sağlık sigortalılarının hastanelerde aldıkları sağlık hizmetlerinde kullanılan tıbbi malzeme bedellerinde de artış yapıldı. Bu düzenleme sayesinde yaklaşık 11 milyar lira tutarında bir iyileştirme sağlandı. Bu artışlar, sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmayı ve sağlık sektörünün sürdürülebilirliğini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Editör: İsa Aslantaş