Memurlar ve memur emeklileri için belirlenen yüzde 49,25'lik maaş artışı, işçi ve Bağkur emeklileri arasında beklenen oranın altında kaldı ve yüzde 37,57 olarak açıklandı.

Bu durum, kamuoyunda birçok tartışmaya neden oldu.

YENİ DÜZENLEME YOLDA: CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A SUNULACAK ÇALIŞMA

Beklentilerin karşılanamaması üzerine harekete geçen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz liderliğindeki Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Hazine ve Maliye bakanlıkları, yeni bir düzenleme için çalışmalara başladı.

Yapılan düzenleme, gelecek hafta yapılacak Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Toplantının ardından netleşecek olan çalışma, kamuoyuyla paylaşılacak ve yasalaşması için Meclis'e gönderilecek.

MAAŞ ARTIŞI FARKI NEDEN OLUŞTU?

Memur ve memur emeklileri, sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkına da hak kazanıyor.

Maaşlarda Flaş Değişiklik! Emeklilere Temmuz'da Dev Zam Müjdesi Maaşlarda Flaş Değişiklik! Emeklilere Temmuz'da Dev Zam Müjdesi

Toplu sözleşme çerçevesinde yüzde 15 zam alacak olan bu kesim, önceki 6 ayda meydana gelen yüzde 29,78'lik enflasyon farkından da faydalandı.

Böylece, kümülatif olarak yüzde 49,25 zamla karşılaşıldı.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 ayda bir oluşan enflasyon oranı kadar zam alıyor. Son 6 aydaki yüzde 37,57'lik enflasyon, işçi ve esnaf emeklilerinin zam oranını belirleyerek mevcut seviyede kalmasına neden oldu.