Güney Kore'nin teknoloji devi Naver, tam anlamıyla geleceğin Starbucks'ını inşa etti. Bu Starbucks'ı diğerlerinden ayıran şey ise maaş ödeme derdi olmayan tam 100 robotun müşterilere hizmet veriyor olması.

MAAŞ YOK, ŞİKAYET YOK! 100 ROBOT STARBUCKS'TA HİZMETE BAŞLADI

2022 yılında açılan 36 katlı teknoloji merkezi Naver 1784'te bulunan bu Starbucks şubesinde, "Rookie" adını verdikleri otonom servis robotları, siparişleri yerine getiriyor. Günlük olarak yaklaşık 100 Rookie robotu, kahve, paket ve öğle yemeği servisi yapıyor. Bu robotlar yorulmuyor, şikayet etmiyor ve insan hatası riskini ortadan kaldırıyor.

Maas Yok Hizmet Starbucks 100 Robot 4444

ROOKİE NEDİR?

Rookie, Starbucks için yiyecek, içecek veya diğer eşyaları taşıyabilecek bölmelere sahip tekerlekli bir hizmetçi robot. Bu robotlar, Naver'ın AI, Robot ve Cloud (ARC) sistemi üzerinde çalışıyor. Katlar arasında hızlı erişimi sağlayan özel robot asansörü Roboport ile entegre çalışıyorlar.

ROOKİE'YE YARDIMCI ROBOTLAR

Rookie'ye hamallık yapan ve getir-götür işlerini halleden Ambidex adında bir diğer robot da var. Çift kollu bu robot, yeni ve gelişmiş kuvvet transfer mekanizmaları sayesinde Starbucks'ta insanlarla güvenli etkileşimlerde bulunabiliyor. Yüksek hassasiyet ve hız için tasarlanan Ambidex, aynı zamanda yüksek yük taşıma görevlerini de başarıyla yerine getirebiliyor.

WhatsApp arayüzü değişiyor! Bu özellikle sohbetler rafa kalkıyor WhatsApp arayüzü değişiyor! Bu özellikle sohbetler rafa kalkıyor

NAVER'IN ROBOT ARAŞTIRMALARI

Naver, robot araştırmalarını üç ana alanda yoğunlaştırmış durumda:

  • Servis robotlarının yaygınlaşması
  • İnsanlar ve robotlar arasında doğal etkileşim
  • Robotlar için yapay zeka

ARC platformu, Starbucks için hizmet eden bu robotların yüksek hassasiyetli veriler ve öncü algoritmalar kullanarak insanlarla sorunsuz bir şekilde bir arada çalışmasını sağlıyor.

Maas Yok Hizmet Starbucks 100 Robot E1716902121956

HER GÜN GELİŞEN ROBOTLAR

Naver'ın websitesinde belirtildiği gibi, "1784'te günlük hizmetler, günlük testlere dönüşüyor ve her günün sorunları bir sonraki günün güncellemelerine ilham veriyor. Bu sayede, her geçen gün robotlar daha da gelişiyor."

GELECEK BU MU?

Naver 1784'teki Starbucks için hizmet eden bu robotların insanlarla bu kadar uyumlu ve etkili çalışması gerçekten büyüleyici. Gelecekte, bu tür teknolojilerin günlük hayatımızda daha da yaygınlaşacağını göreceğiz. Peki, bu gidişat sizce korkunç mu, yoksa başa gelen çekilir mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Editör: İsa Aslantaş