Katolik Dünyası'nın ruhani lideri Papa Francis, tarihi bir karara imza atarak benzerine rastlanmamış bir adım attı. İlk defa olarak, eşcinsel evlilikleri onaylayan Papa Francis, bu kararıyla Kilise'nin geleneksel tutumunda önemli bir değişikliğe işaret etti.

Turizm Sektöründe Panik! Salgın Gemilere mi Yayılıyor? Turizm Sektöründe Panik! Salgın Gemilere mi Yayılıyor?

RAHİPLER, EŞCİNSEL ÇİFTLERİ KUTSAYABİLECEK

Papa Francis, Kilise ayinlerinin ya da kutlamalarının bir parçası olmaması şartıyla rahiplerin eşcinsel çiftleri kutsayabileceğini açıkladı. 2021'de yayınlanan doktrin niteliğindeki bir bildirinin aksine, ruhani lider, "Tanrı'nın herkesi memnuniyetle karşıladığının bir işareti" olarak bu adımı attıklarını belirtti.

"DURUMA GÖRE KARAR VERİLMELİ" DİYEN PAPA

Papa Francis, heteroseksüel evliliğin kutsallığı ile eşcinsel çiftlerin kutsanmasının karıştırılmaması gerektiğini vurgulayarak, rahiplerin "duruma göre" karar vermeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca, "basit bir kutsama yoluyla Tanrı'dan yardım isteyebilecekleri her durumda Kilise'nin insanlara yakınlığını engellememeleri ya da yasaklamamaları gerektiğini" ekledi.

LGBT+ BİREYLERE YAKINLAŞMA ÇABASI

2013 yılında göreve geldiğinden bu yana Papa Francis, aynı cinsiyetten olmanın değil eşcinsel eylemlerin günah olduğunu kabul eden Katolik Kilisesi'ni LGBT+ bireylere karşı daha kucaklayıcı hale getirmeye çabalıyor. Bu karar, Kilise'nin tutumunda önemli bir değişikliği simgeliyor ve LGBT+ topluluğuna yönelik daha açık bir duruş sergileme çabasını yansıtıyor.