Ünlü iş insanı, zam talep eden işçileri azarladı Ünlü iş insanı, zam talep eden işçileri azarladı

Tütün ve Alkol Piyasası Kanunu Değişiyor: Sigara İzmaritleri İçin Vergi Geliyor
Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla sigara kullanımını azaltmak amacıyla yeni adımlar atılıyor. Meclis'in yeni yasama döneminde, sigara kullanımını düzenleyen kanunda önemli değişiklikler yapılması planlanıyor.

Sigara Satışı Yasakları Genişleyebilir
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ön çalışmada, gelecek nesillerin sağlığını korumak adına belirli bir tarih sonrasında doğan kuşaklara sigara satışının yasaklanması öneriliyor. Böylece, 18 yaş altındakilere sigara satışının önü daha etkili bir şekilde kesilecek, özellikle 15 yaş ve altındaki bireylerin korunması hedefleniyor.

Tütün Şirketlerine Yeni Vergi Geliyor
Ticaret Bakanlığı'nın gündeminde ise, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun'da değişiklikler yapılması bulunuyor. Önerilen değişiklikler arasında, tütün şirketlerinin sigara izmaritlerini temizlemek için ek bir vergi ödemesi gerektiği yer alıyor.

Uluslararası Modeller İnceleniyor
AK Parti yetkilileri, dünya genelinde uygulanan modelleri inceleyerek Türkiye için uygun olanları belirlemeye çalışıyor. İngiltere'de uygulanan ve 2009 sonrası doğan kuşaklara sigara satışını yasaklayan model ile İspanya'da tütün endüstrisinden "sigara izmariti" vergisi alan model örnek alınıyor. Ayrıca, İzlanda'da 2025 yılında ülke genelinde sigara yasağının uygulanacağı model de Türkiye için ileriki aşamalarda örnek olabilir.

Editör: Haber Editörü