Bakan Işıkhan: Asgari ücrete ara zam yok Bakan Işıkhan: Asgari ücrete ara zam yok

Rekabet Kurumu, beyaz et sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ilgili maddesini ihlal ettikleri iddialarını inceledi. Yapılan ön araştırmanın ardından Rekabet Kurulu, konuya dair kararını açıkladı.

SORUŞTURMA KAPSAMINDA ŞİRKETLER

Rekabet Kurulu, Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ, As Tavukçuluk Tarım İşl. San. ve Tic. Ltd. Şti., Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ, Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Paz. San. ve Tic. AŞ, CP Standart Gıda San. ve Tic. AŞ, Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. AŞ, Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Tic. San. AŞ, Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ, Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşl. San. Tic. AŞ ile Şenpiliç Gıda Sanayi AŞ şirketleri hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

İDDİALAR VE AÇILAN SORUŞTURMALAR

Rekabet Kurulu, Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ'nin alıcılarına yeniden satış fiyatını belirleme iddiasını, Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. AŞ'nin alıcılarına bölge ve müşteri kısıtlamaları getirme iddiasını, Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ'nin ise alıcılarına yeniden satış fiyatını belirleme ve rekabet etmeme yükümlülüğü ile bölge ve müşteri kısıtlamaları getirme iddialarını soruşturma kapsamına aldı.

DETAYLI İNCELEME

Rekabet Kurulu, elde edilen bilgileri, belgeleri ve yapılan tespitleri detaylı bir şekilde inceledi. Bulguların ciddi ve yeterli olduğunu belirleyen kurul, söz konusu şirketlerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ilgili maddesini ihlal edip etmediklerini tespit etmek üzere soruşturma başlattı.