Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, elektronik mühürün yaygın kullanımı için hazırlıkların tamamlandığını duyurdu. Yapılan düzenlemelerle birlikte elektronik mühürün, mali mühür yerine geçebileceğini belirten Uraloğlu, bu adımın ülke genelinde dijital dönüşümü hızlandıracağını ve işlemlerin güvenliğini artıracağını vurguladı.

ELEKTRONİK MÜHRÜN ÖZELLİKLERİ

Uraloğlu'nun açıklamalarına göre, elektronik mühürler 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında düzenlenmiş durumda. Bu mühürler, tüzel kişilikler olan şirketler, kuruluşlar ve kamu kurumları için geçerli olacak. Elektronik mühür, belgenin doğruluğunu ve bütünlüğünü sağlamak amacıyla kullanılacak ve bu sayede resmi evrak işlemlerinde güvenliği artıracak.

MALİ MÜHÜR  YERİNE ELEKTRONİK MÜHÜR KULLANIMI

Uraloğlu, elektronik imzanın gerçek kişilere ait olduğunu ve kişinin ıslak imzasının dijital karşılığı olduğunu belirtti. Elektronik mühürlerin ise kurumların belgelerini dijital ortamda mühürleyerek kaynağını doğrulayacağını ve bu belgelerin bütünlüğünü sağlayacağını açıkladı.

Mehmet Şimşek'ten 'rezerv' açıklaması: "Zirveye çıktı" Mehmet Şimşek'ten 'rezerv' açıklaması: "Zirveye çıktı"

YAPILAN HAZIRLIKLAR VE İLERLEYEN ADIMLAR

Bakan Uraloğlu, Türkiye'de faaliyet gösteren 8 elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının (ESHS) elektronik mühürlerin düzenlenmesinde yetkilendirildiğini ifade etti. Elektronik mühürlerin, bu sertifika sağlayıcıları tarafından elektronik imza mevzuatı çerçevesinde verileceğini belirten Uraloğlu, gerekli altyapı çalışmalarının tamamlandığını ve uygulamanın başlatılacağını bildirdi.

Editör: İsa Aslantaş