İngiltere'de "EG.5.1" koduyla adlandırılan Covid-19'un yeni varyantı olan Eris, İngiltere'den sonra Fransa'da da hızla yayılmaya başladı.

Bu yeni varyantın Fransa'da yaz tatili sezonuyla ilişkilendirilen bir şekilde ülke genelinde yayılmasıyla ilgili endişeler artıyor.

FRANSIZ SAĞLIK KURUMU AÇIKLAMASINA GÖRE ERİS VAKALARINDA ARTIŞ

Uluslararası Fransız Radyosu'nun (RFI) haberine göre, Fransız Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Eris varyantı vakalarında tüm bölgelerde bir artış gözlendiği, ancak en yüksek artışın özellikle popüler tatil bölgelerinde gerçekleştiği ifade edildi.

ARTAN VAKA SAYILARINA İLİŞKİN BİLGİLER

Son günlerde Fransa genelinde Covid-19 şüphesiyle hastaneye başvuran kişi sayısında belirgin bir artış gözlemleniyor.

Sağlık yetkilileri, Covid-19 şüpheli vakaların bir önceki haftaya kıyasla yüzde 25 oranında artış gösterdiğini belirtti. Bu artış 15 ila 74 yaş aralığındaki bireyleri kapsıyor.

Ayrıca, 74 yaş üstü bireylerde bu artışın yüzde 34 ve iki yaşın altındaki bebeklerde ise yüzde 56 seviyelerine ulaştığı ifade edildi.

BÖLGELERE GÖRE VAKA DAĞILIMI

Fransa'nın farklı bölgelerindeki vaka dağılımı incelendiğinde, Nouvelle Aquitaine bölgesinin en yüksek pozitif vaka sayısına sahip olduğu görülüyor.

31 Temmuz ile 6 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen PCR testlerinden elde edilen sonuçlara göre, 789 test pozitif çıktı.

Hürmüz Boğazı'nda Gemi Gerginliği: İran ve İsrail Savaşın Eşiğinde Mi? Hürmüz Boğazı'nda Gemi Gerginliği: İran ve İsrail Savaşın Eşiğinde Mi?

Occitanie bölgesinde 730, Başkent Paris'in bulunduğu Ile-de-France'de 689 ve Provence-Alpes-Cote d'Azur bölgesinde ise 638 pozitif sonuç kaydedildi.

TATİL BÖLGELERİ VE ETKİNLİKLERİN ROLÜ

Özellikle tatil bölgelerinde, insanların sosyalleşmek için festivallere ve diğer etkinliklere katılmasının, Eris varyantının yayılma hızını artırabileceği belirtiliyor.

Yeni vakaların üçte birinden fazlasının, Covid-19'un Omicron varyantının bir alt türevi olan Eris ile ilişkili olabileceği tahmin ediliyor.

covid-19un-yeni-varyanti

DSÖ'NÜN RAPORU VE ERİS YAYGINLIĞI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 9 Ağustos tarihinde Eris varyantına dair bir rapor yayımladı. Raporda, önceden "gözlem altındaki varyant" olarak sınıflandırılan ve daha sonra "izlenmesi gereken varyant" olarak değiştirilen Eris'in yaygınlığının istikrarlı bir şekilde arttığı ifade edildi.

7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune incelenmişti. Bu da Eris'in hızla yayıldığını gösteriyor.