Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu kapsamında borçlarını 3 Ağustos'a kadar ödemeyenler için yeni bir af duyurdu.

SGK tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan borçların ödeme sürelerinin değiştirildiği belirtildi.

YAPILANDIRILAN BORÇLARIN ÖDEME SÜRESİ UZATILDI

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan borçların peşin ve ilk taksit ödeme süresinin 31 Temmuz'a kadar uzatıldığı hatırlatıldı. Ancak sigorta primi ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihlerinin aynı güne denk gelmesi nedeniyle, kurum tahsilat sisteminde yoğunluk yaşandığı ifade edildi.

sgk-borc-yapilandirma

Brent Petrol Rekor Kırdı! Ekim 2023'ten Bu Yana En Yüksek Seviye Brent Petrol Rekor Kırdı! Ekim 2023'ten Bu Yana En Yüksek Seviye

PEŞİN VE İLK İKİ TAKSİT SÜRESİ 3 AĞUSTOS'A KADAR UZATILDI

Yoğunluk yaşanmasını engellemek ve borçlulara daha fazla esneklik sağlamak amacıyla SGK, yapılandırmanın peşin ve ilk iki taksit ödeme sürelerini 3 Ağustos'a kadar uzattığını duyurdu.

GECİKME DURUMUNDA UYGULANACAK YAPTIRIMLAR

SGK'nın açıklamasında, borçları peşin veya taksitli olarak yapılandıran ancak 3 Ağustos'a kadar ödemesini tamamlamayan veya eksik ödeyen kişilerin durumuna değinildi. Bu kişilerin, ödemesi gereken tutarları 31 Ağustos'a kadar hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının indirimsiz hali ve toplam tutara eklenen geç ödeme zammıyla birlikte ödemeleri gerektiği belirtildi. Böylece, kanundan yararlanmanın mümkün olacağı vurgulandı.

TAKSİTLİ ÖDEMELERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Birinci ve ikinci taksit ödemelerini yerine getiremeyen işverenlerin veya sigortalıların durumuna dair de açıklamalar yapıldı. Bu kişilerin, ödeme planlarını peşin ödemeye çevirebilmeleri için iş yerlerinin veya sigortalıların dosyalarının bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerektiği ifade edildi.

Bu gelişmelerle birlikte, SGK'nın borç yapılandırması sürecindeki son değişiklikleri ve ödeme sürelerini göz önünde bulundurarak, borçluların gerekli ödemeleri zamanında yapmalarının önemi bir kez daha vurgulandı.