Yerel seçimler öncesi Mustafa Poyraz tahlili..

Yerel seçimler öncesi Mustafa Poyraz tahlili..

Kahramanmaraş"ta son zamanlarda en gündemdeki konuların başında “yerel seçimlerde kimin belediye başkanı seçileceği?” tartışılıyor..

Her ne kadar Mustafa Poyraz gerek iyi niyetli yaklaşımları ve gerekse Kahramanmaraş"ta yapmak istediği reformist çalışmalar için “ikinci bir şans” için en güçlü kişi olmasına rağmen “kendi içindeki muhalefet” çıkmazı nedeniyle bir hayli sıkıntılı günler yaşıyor..

***

Kişisel bir tahlil yapmam gerekirse;

“Ben Mustafa Poyraz"ı insan olarak çok sevdim” diyebiliyorum..

Ama, “Mustafa Poyraz Kahramanmaraş gibi kabuğunu kırmak isteyen bir kentte Belediye Başkanı koltuğunda başarılı mı?” sorusuna bu kadar olumlu cevap verme şansım yok..

Poyraz, iyi niyetiyle, samimi gayreti ile Hacı Ali Özal zamanından bu yana çağdaş şehircilik açısından bir tek adım dahi atılmayan kente oldukça ciddi sayılabilecek hizmetler yapmaya çalışmıştır..

Mustafa Poyraz, belediyecilik bürokrasisi ve imar tekniği konusunda hemen hemen hiçbir şey bilmemesine, hatta bu konuda “eli-kolu bağlı olmasına” rağmen kentin geleceğine yönelik önemli hamlelere imza atmaya gayret göstermiştir..

Bunun yeterli olup olmadığına karar verecek olan öncelikle Kahramanmaraş halkı olacaktır..

***

Ayrıca, eczacılık ile belediyecilik arasındaki tercihini “halka hizmet” noktasına yönlendirmiş Mustafa Poyraz"ın “eğer aday gösterilir ve seçilirse” bambaşka bir çizgide olması gerektiğine de inanıyorum..

Başkan Poyraz, öncelikle kendisini anlamalı, kendisini anlatabilmelidir..

“Şehir emini” olmanın getirdiği yetki ve sorumluluk dengesini de çok iyi kurabilmelidir ki, başarıyı yakalayabilsin..

Bunun için de en önemli unsur olan; “Belediye başkanlarının sorumlulukları yetkilerinden daha ağırlıklı olmalıdır” sözünü aklından hiç çıkarmamalıdır..

Eğer yetkileri, sorumlulukların üzerinde görüntü verirse, halk için, halka dönük, halkın yarınlarına yönelik kararlar alma ve uygulama yapabilme şansı kalmaz..

Belediye Başkanlarının seçildikleri ana kadar siyasi bir çizgisinin olması gerektiğini, seçildikten sonra siyaseti bırakıp, kentin her kesimine eşit yaklaşacak, tarafsız olacak, tüm kesimleri kucaklayacak konumda bulunmasını bilmelidir..

Yani gerçek bir “şehir emini” olmalıdır..

Dileriz, 4 yıllık belediyecilik deneyimini, “tecrübe edinme” olarak değerlendirir ve bu birikimleri sandıktan alacağı diplomadan edineceği güçle birleştirerek “yepyeni bir dönem”e daha akılcı ve daha mantıklı bir çalışma sistemi ile girmeyi hedefler..

***

Poyraz"ın, “Kahramanmaraş"ın kentsel gelişim konusunda kabuğunu kırması” gerektiğine gönülden inandığını hep hissettim..

Ama onun önce kendi kabuğunu kırması gerektiğini hissettirmeye çalıştım..

Gerek siyasette, gerek bürokraside ve gerekse kentsel yönetimde 4 yıllık “acemilik” dönemini iyi şeyler yapabileceğini ispatlayarak geçirdi Mustafa Poyraz..

Kısmet olur ve “2. kez başkanlık dönemi” nasip olursa “usta bir politikacı, becerikli bir belediyeci” olarak izleme şansını bulabileceğiz Mustafa Poyraz"ı..

***

“Peki, Poyraz olmazsa?” diye soruyorum kendime..

Öncelikle Ak Parti"nin, sonra da seçmenlerin kafasında nasıl bir belediye başkanı modeli oluşmalıdır?

Modern, çağdaş bir Kahramanmaraş istiyorsanız nasıl bir belediye başkanı gerekiyor bu kente?

Önce biraz zihninizi yoklayın..

Size bir sonraki yazımda bu işin püf noktalarını, olmazsa-olmaz gerçekleri ve yaşanmış tarihi notları aktarmaya çalışayım..

Ondan sonra da “Asiye nasıl kurtulur?”u değil,

“Kahramanmaraş nasıl gelişir, büyür ve bu çıkmazdan kurtulur?” sorusuna cevap arayalım..


ŞAHİN ESENDEMİR

sahinesendemir01@hotmail.com

( GSM:0. 535 470 92 62)

Maraş Gündem sitesinden alınmıştır.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2008, 22:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengiz Şimşek
Cengiz Şimşek - 13 yıl Önce

Sayın Mustafa POYRAZ göreve geldiği 6 yıldan beri gece gündüz çalışarak, parasızlıktan hizmet yapamayan, icralık dosyalarla boğuşan belediyelere rağmen, Allah'ın yardımı ile Belediye imkanlarını en iyi şekilde değerlendirip bizlere çok güzel hizmetler sundu. Ben, özellikle yaz aylarında susuzluğun yaşandığı diğer illere rağmen KARASU'yu kredi kullanmadan, Belediye imkanları ile bugün herhalde 200 milyon YTL' tutacak proje için çok teşekkür ederim. 15 milyon YTL etmez denen eski garajları Allah'ın yardımı ile 51 milyon YTL satarak ayrıca hizmet hamlesi yapmıştır. Ağcalı çevre yolu, pınarbaşı çevre yolu ve şehir için ulaşımda güzel değişiklikler oldu. Harabeye dönmüş 5 şiddetinde depreme dayanamayacak belediye binasının yerine Kahramanmaraş'ımıza yakışır Modern Belediye Sarayı yapılması gerçekten taktire şayendir. Sosyal belediyecilikte çok büyük yol kat edildi. Mesire alanları çok güzel, ayrıca Mağralı Mahallemize Yaptırdığı Olimpik yüzme havuz çok yerinde olmuştur. Her halde bu havuza ençok Eski Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Mahçiçek memnun kalmıştır, ne de olsa kendi mahallesi. Bu şehirde yaşayan her insan K.Maraş'ımın her mahallesinde Sayın Poyraz'ın hizmetlerini kesinlikle görmektedir. Ama bazı insanların kalp gözleri kapalı ise, kalpleri haset duygusu ile kapalı ise ben ne yapayım. Hiç kimse Poyraz Başkanı hizmet ve dürüstlük noktasında eleştirmesin. Artık K.Maraş halkı hizmette Sayın Poyraz ile kalite çıtasını yükseltmiştir. Fakat, Sayın Mustafa Poyraz yeni döneme kesinlikle yeni kadrolarla yola devam etmelidir. Mevcut belediye personellerinde önemli görev değişiklikleri yapması gereklidir. Özellikle Halk ile daha iyi bütünleşen kadrolar ile yola devam etmelidir. Hayırlı ise POYRAZ Başkanımızın bir 5 yıl daha ustalık dönemi ile yeni hizmetleri ile özellikle kentsel dönüşüm projeleri ile görev almasını arzu ediyorum. Sayın Poyraz Yaptığı dürüst icraatları ile halkın tahlilinden geçmiştir. Başarılar....

Mehmet Biçkes
Mehmet Biçkes - 13 yıl Önce

Sayın Mustafa POYRAZ elbette kişilik olarak sempatiklik olarak, kimsenin söyleyeceği bir şey yok burada şahsını elbette eleştiri dışında tutuyoruz. İcraatları elbette olacaktır. trilyonlar harcanıyor bu memlekete, sadece çöp tolamakla, 3-5 park yapmakla bu paralar bitmez. Kara su projesi elbette yılan hikayesine dönen Ayvalı Barajı projesi için iyi bir ders oldu. DSİ ye, Ancak ne varki bu yatırımda kendi cebindeki parayla yapılmadı alınan kredilerle yapıldı biliyorum. Dier taraftan Bildiğim bir şey var oda DSİ ile yakın diyolog kurulmadığından, siyasilerin bu işin üzerine olmadıklarından bu proje 15 yıldır bitirilememiştir. Gaziantep Belediyesi, bırakın G.antep topraklarını Kartalkayada, Göksuda, Narlı ovasında bir gram su bırakmamış bizim tarım sulamamızı bile sekteye vuracak kadar sularımızın tamamını G.Antep e aktarmıştır. Bu belediye, eski garajların yerini 800 milyara satmıştır. Mevcut garajarın yerini 52 trilyona satmıştır. Şimdi burada rant yokmudur.? Eski Belediye binası yıkılmıştır. günün koşullarına göre bakımı yapılamazmıydı? Belediyenin bazı birimleri orada gayet güzel hizmet veremezmiydi? Belediye otel bile yapsa olur, asansörüne kadar vardı. Memekette belediye payı olarak ayrılan onlarca yeşil alan bir şekilde apartman yeri olarak ruhsat verilmedimi? Memlekette tüm mütahhitlerin İnşaatına kilit vurulmuş, acaba neden? Maraş ta inşaat sektörü durmuştur, Buna sebep olan kimlerdir.? Bu sektörden ekmek yiyen bir sürü tedarikcisi, işçisi , ustası işsizlikten anası ağlıyor acaba neden? Kaçak yapılaşma hat safhaya varmıştır, memlekette ruhsatlı yapı sayısı ne kadar ? su abonesi ne kadar hiç irdeleyen varmı? Gariban bir vatandaşa ruhsat alması, planlı proğramlı bir inşaat yapması için bir kolaylık varmı? Memlekette ruhsatlı inşaat yapanlar bile oturma iznini kolay alamıyor. Her nedense? Yinelemek istiyorum, Sayın Başkanımın şahsına hiç bir diyeceim yok, çokta sevdiğim bir insan, ama icraatlarına gelince, ekibine gelince aynı şeyi söylemek zor keşke iyi bir ekiple çalışabilseydi, Adam gibi bir şehircilik ekibi ile çalışabilseydi, Şehir merkezini yayabilseydi. Gecekonduları ruhsatlı hale getirebilseydi. Memleket geri dönülmez bir yola girmiştir. Şehre dışardan baktığımızda Adananın varaşlarından daha kötü bir görünüme sahibiz. Şehrin ve fabrikaların lacivert atıkları Uydudan bile anlaşılabiliyor.Aksu, erkenez ve Sır barajının girişi uydudan lacivert gözüküyor, alt tarafları açık mavi, hiç bir fabrikanın temiz atık bıraktığını zannetmiyorum. arıtması olanlarda malesef çalıştırmıyor.

SIRADAKİ HABER

banner66