Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelinde hızla yayılan ve özellikle Hindistan, Çin ve ABD gibi nüfus yoğunluğu yüksek ülkelerde tespit edilen Covid-19'un bir alt varyantı olan JN.1'i, "dikkate alınması gereken varyant" olarak sınıflandırdı.

OMICRON ALT VARYANTI JN.1, DÜNYADA HIZLA YAYILIYOR

Omicron varyantının bir alt varyantı olan JN.1, özellikle nüfus yoğunluğu en yüksek ülkelerde, yani Hindistan, Çin ve ABD'de hızla yayılıyor. WHO yetkilileri, mevcut aşıların hala koruma sağladığını belirtse de, kamu sağlığının bu yeni varyant nedeniyle düşük bir tehdit altında olduğunu vurguluyor.

UYARILAR ARTIYOR: KIŞ MEVSİMİNDE ARTAN ENFEKSİYONLAR

Uzmanlar, bu kış mevsiminin, Covid-19 vakalarının yanı sıra grip, solunum sinsityal virüsü (RSV) ve çocukluk çağı pnömonisi gibi solunum yolu virüslerinde artışa neden olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

OMICRON, EN HIZLI YAYILAN VARYANT KONUMUNDA

WHO, JN.1 dahil olmak üzere Omicron ile ilişkilendirilen bir dizi "dikkate alınması gereken varyantı" izliyor. Ancak şu ana kadar bunların hiçbiri endişe verici olarak değerlendirilmemiştir. JN.1, ABD'de CDC'ye göre şu anda en hızlı yayılan varyant olup enfeksiyonların yüzde 15 ila 29'unu oluşturmaktadır.

DEVA Partili vekil Karatutlu: Hekimlerin Çalışma Koşulları Tehlikede DEVA Partili vekil Karatutlu: Hekimlerin Çalışma Koşulları Tehlikede

WHO'NUN RİSK DEĞERLENDİRMESİ: ARTIŞA SEBEP OLABİLİR

WHO'nun risk değerlendirmesine göre, JN.1'in özellikle kış mevsiminde diğer viral ve bakteriyel enfeksiyonlardaki artışın yanı sıra Covid-19 vakalarında artışa neden olabileceği öngörülmektedir. Ayrıca, JN.1'in aşıların sağladığı bağışıklığı aşma konusunda henüz sınırlı kanıt bulunmaktadır.

ÖNLEMLER: MASKE, TEMİZLİK VE AŞILAR

WHO, enfeksiyonları ve ciddi hastalıkları önlemek için aşağıdaki önlemleri önermektedir:

  • Kalabalık ve kapalı alanlarda maske takın
  • Öksürdüğünüzde ve hapşırdığınızda ağzınızı kapatın
  • Ellerinizi düzenli olarak temizleyin
  • Özellikle riskli kategorideyseniz, güncel Covid ve grip aşılarını yaptırın
  • Covid belirtileri varsa test yaptırın

Bu önlemlerin, JN.1 ve diğer varyantlarla mücadelede önemli bir rol oynayabileceği belirtiliyor. WHO, durumu yakından izleyerek gerekirse yeni tedbirler önerme konusunda hazır olduğunu vurguluyor.

Editör: İsa Aslantaş