Kahramanmaraş'ta 9. sınıflarda sınıfta kalma kaosu yaşanıyor Kahramanmaraş'ta 9. sınıflarda sınıfta kalma kaosu yaşanıyor

Türkiye'nin en önemli sınavlarından biri olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 2. oturumu da tamamlanarak 2024 maratonu sona erdi. 3 milyondan fazla adayın katıldığı sınavda, heyecan doruk noktasına ulaştı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy'dan Önemli Açıklama

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, sınav sürecinde yapılan dezenformasyon amaçlı sosyal medya paylaşımları ve bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili hukuki süreç başlatıldığını duyurdu. Ersoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "3 milyon 120 bin 878 adayın başvurduğu 2024 YKS başarıyla tamamlanmıştır. Bu büyük organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sınav sürecinde yapılan dezenformasyon amaçlı sosyal medya paylaşımları ve bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili hukuki süreç başlatılmıştır." ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da Soruşturma Başlattığını Açıkladı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, YKS'de soruların sızdırıldığına ilişkin gerçeğe aykırı iddialar ve paylaşımlar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca resen soruşturma başlatıldığını bildirdi. Tunç, bu tür dezenformasyonların sınavlara giren adayları ve ailelerini olumsuz etkilediğini ve sınavın güvenilirliğini zedelediğini vurguladı.

DMM'den de Yalanlama Geldi

Devlet Matbaası Müdürlüğü (DMM) de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, YKS sorularının sınavdan önce sosyal medya platformlarında paylaşıldığı iddialarının asılsız olduğunu açıkladı. DMM, paylaşılan görsellerin 2024 YKS ile herhangi bir ilgisinin bulunmadığını, birçok görselin Ortaöğretim Genel Müdürlüğü (OGM) 'materyal web' sitesindeki deneme sınavları veya bazı özel eğitim kuruluşları tarafından hazırlanan deneme sınavı kitapçıklarından alındığını belirtti.

Editör: İsa Aslantaş