İkinci el otomobil piyasasındaki durgunluk, fiyatları ciddi bir şekilde etkilemeye devam ediyor.

Son aylarda yaşanan yüzde 15 civarındaki gerileme, otomobil alıcıları için umutları yeşertti.

Oto galerici temsilcileri, ikinci el otomobil alımlarının artık yatırım amaçlı değil, ihtiyaç odaklı yapıldığını belirtiyorlar.

FİYATLAR YÜZDE 25 GERİLEME BEKLİYOR

Oto galerici Gökhan Ardeşen, son aylarda ikinci el otomobil piyasasında yaşanan durgunluğun fiyatlara da yansıdığını açıkladı.

Ardeşen, bu gerilemenin kış aylarında yüzde 25'lere kadar çıkabileceğini tahmin ediyor. İkinci el ve sıfır araçların pazarda bulunduğunu vurgulayan oto galerici temsilcileri, şu anda sadece değerinin altında satılan araçlara talep olduğunu ifade ediyorlar.

YATIRIMCILAR YERİNE KULLANICILAR ÖNE ÇIKIYOR

Değerli araçların talep gördüğünü belirten Ardeşen, "Eskiden araçları sadece yatırımcılar alıyordu, şimdi ise kullanmak isteyenler alıyor. Şu anda yatırımcılar araç almasın, ihtiyacı olanlar alabilir" diye konuştu.

Ev sahipleri, iş yeri sahipleri dikkat! Maliye'yi kapınızda bulabilirsiniz Ev sahipleri, iş yeri sahipleri dikkat! Maliye'yi kapınızda bulabilirsiniz

Bu durumun fiyatları olumlu yönde etkilediğini söyleyen Ardeşen, aynı zamanda stoklama durumunun tamamen sona erdiğini ve pazarda rahatlama yaşandığını belirtti. Sıfır araç bayileri ve oto galerilerinin araç stoklarını kullanıcılar için hazır tuttuğunu ifade eden Ardeşen, piyasanın şu anda dengelendiğini vurguladı.

Kaynak: İHA