Sosyal Politika Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, hükümetin yeni Orta Vadeli Programı'nı değerlendirirken, programın 2000'ler için kademeli emekliliği unuttuğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Kararı ile onaylanan Orta Vadeli Program, Türkiye ekonomisinin 3 yıllık hedeflerini ve politikalarını içermekte olup Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan program, 2024-2026 dönemini kapsayan ekonomik büyüklükleri ve hedefleri belirledi. Bu çerçevede, bu yıl için büyüme tahmini yüzde 4,4 olarak açıklandı. Ekonomi, 2024'te yüzde 4, 2025'te yüzde 4,5 ve 2026'da yüzde 5 büyüme hedeflemektedir.

Enflasyon tahmini ise bu yıl sonunda yüzde 65 olarak öngörülürken, gelecek yıl için enflasyon hedefi yüzde 33, 2025 için yüzde 15,2 ve 2026 için yüzde 8,5 olarak belirlendi.

Türkiye'nin ekonomik zorluklarla mücadele ettiği bir dönemde, hükümetin Orta Vadeli Programı da kamuoyuna açıklandı. Yeni programın 2023 için öngördüğü yıllık enflasyon oranı yüzde 65 olarak dikkat çekti.

Sosyal Politika Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, sosyal medya üzerinden yeni Orta Vadeli Program'a yönelik eleştirilerde bulundu ve programın "kademeli emekliliği unutun" anlamına geldiğini ifade etti. Çelik, OVP'deki bir hedefe dikkat çekerek "OVP'den kademeli emeklilik bekleyenlere kötü haber!" notuyla şunları paylaştı:

“Orta Vadeli Program, sosyal güvenlik sisteminde kişilerin daha fazla istihdamda kalmasını teşvik eden, hakkaniyeti ve aktüeryal dengeyi önceleyen düzenlemelerin hayata geçirilerek sistemin mali sürdürülebilirliğini güçlendireceğini söylüyor. Ancak, bu aslında 2000'ler için kademeli emekliliği unutun anlamına gelmektedir.”

Benzin Ve Motorine Büyük Zam Geliyor Benzin Ve Motorine Büyük Zam Geliyor

Çelik ayrıca "Orta Vadeli Program'de çarpıcı bir ayrıntı" olarak, "2023 yıl sonu enflasyon hedefinin %65 olması demek, 2023'ün ikinci yarısında en az %38 enflasyon bekliyoruz (tabii ki tahmin tutarsa!). Öte yandan, 2024'te %33 enflasyon öngören hükümet, sadece birkaç gün önce memurlara %26,5 zam yapmaktan çekinmemiş!" şeklinde eleştirilerde bulundu.

Editör: İsa Aslantaş