Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim takvimi uyarınca seçime ilişkin süreç işliyor. YSK'nın takvimine göre, seçime giden süreçteki önemli tarihlerden biri de 21 Mart Perşembe olacak. Bu tarihte propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları başlayacak.

Seçim propagandası 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de, seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59'da sona erecek.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen seçim takvimi doğrultusunda, seçime yönelik süreç adımlarını sürdürüyor. Bu takvime göre, önemli bir adım olan 21 Mart Perşembe günü, seçim propagandasının başlayacağı ve bazı seçim yasaklarının devreye gireceği bir tarih olarak karşımıza çıkıyor.

PROPAGANDA VE YASAKLARIN BAŞLANGICI

Seçim propagandası, 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de başlayacak ve seçim yasakları ise 31 Mart'ta saat 23.59'da sona erecek.

SIYASİ PARTİLER VE BAĞIMSIZ ADAYLAR PROPAGANDA YAPABİLECEK

Bu süre zarfında, seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar yazılı basında ilanlar ve reklamlar aracılığıyla veya internet siteleri üzerinden sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecekler. Ancak, seçim sürecinde genel yollar, mabetler, kamu hizmeti verilen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının belirlediği meydanlar dışında toplu şekilde sözlü propaganda yapılması yasak olacak.

AYDINLIK SAATLERİNDE TOPLU SÖZLÜ PROPAGANDA YASAK

Açık alanlarda, güneşin batmasından sonra ikinci saat sonuna kadar toplu sözlü propaganda yapılması da yasaklanacak. Elektronik posta veya taşınabilir/sabit telefonlar aracılığıyla vatandaşlara propaganda amaçlı mesaj göndermek de yasak olacak. Ancak, siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesajlar gönderebilecekler.

KAMU GÖREVLİLERİNİN SEÇİM PROPAGANDASI VE GEZİLERİNDE KISITLAMALAR

Yerel Seçim Sonrası Sürpriz Anket: Hangi Partiden CHP'ye Ne Kadar Oy Aktı? Yerel Seçim Sonrası Sürpriz Anket: Hangi Partiden CHP'ye Ne Kadar Oy Aktı?

Oy verme gününden önceki son 10 gün içinde, siyasi partilerin veya adayların lehine veya aleyhine veya seçmenleri etkileyecek şekilde herhangi bir yayının yapılması ve dağıtılması da yasaklanacak. Bakanlar ve milletvekillerinin resmi araçlarla yapacakları seçim propagandası gezilerinde kısıtlamalar getirilecek. Memurların bu gezilere katılması, karşılama törenleri veya resmi ziyafetlerin düzenlenmesi de yasaklanacak.

31 MART'TA SANDIKLAR AÇILACAK

29 Şubat Perşembe günü başlayan seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı, 24 Mart Pazar günü tamamlanacak. Seçmenler, oy kullanacakları sandık bilgilerini YSK'nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından, YSK Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması'ndan veya "444 9 975" numaralı YSK Çağrı Merkezi'nden kontrol edebilecekler. 28 Mart'ta, tutuklu ve taksirli suçlardan mahkum olanların listeleri kesinleştirilecek ve Türkiye, 31 Mart'ta sandık başına gidecek.

OY VERME SAATLERİNDE DE DEĞİŞİKLİK

YSK, mart ayı seçimleri için güneşin batış saatini dikkate alarak doğudaki 32 ilde oy verme saatlerini bir saat öne çekti. Buna göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te oy verme saatleri 07.00-16.00 olarak belirlendi. Diğer illerde ise oy kullanma saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak.

34 PARTİNİN KATILACAĞI SEÇİMDE LİSTELER AÇIKLANDI

34 siyasi partinin katılacağı seçimde partilerin oy pusulasındaki sıralaması şöyle:

"AK Parti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Memleket Partisi 5, Anavatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 9, Türkiye Komünist Partisi 10, Anadolu Birliği Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halkın Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, Emek Partisi 19, HÜDA PAR 20, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birliği Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Aydınlık Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31, Demokrasi ve Atılım Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34."

EN FAZLA ADAY İSTANBUL'DA

YSK'nin seçim takvimi kapsamında siyasi partiler ve bağımsız adaylar, adaylık başvurularını 20 Şubat Salı günü mesai bitimine kadar ilgili il ve ilçe seçim kurullarına teslim etti. İnceleme sonucu il ve ilçe seçim kurullarınca kesin aday listeleri 3 Mart Pazar günü açıklandı.

49 adayla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, en çok adayın yarışacağı belediye oldu. Bu adaylardan 22'si siyasi parti, 27'si ise bağımsız olarak seçime katılacak. İstanbul'u 29 adayla Gaziantep, 28 adayla Malatya takip edecek. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından 3'ü bağımsız, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından ise 5'i bağımsız olarak seçime girecek.

ANKARA İÇİN 24 ADAY YARIŞACAK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 19'u siyasi parti, 5'i bağımsız olmak üzere 24 aday yarışacak.