Altın fiyatları, küresel piyasalardaki belirsizlikler ve Orta Doğu'daki gerginliğin azalmasıyla birlikte ons bazında %0,8 ve gram bazında %2,4 düşüş yaşadı. Bu düşüşle birlikte gram altın 2 bin 433 TL seviyesine geriledi.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirim zamanlamasına ilişkin belirsizliğin ve Orta Doğu'daki tansiyonun düşmesinin altındaki geri çekilmenin sebebi olduğunu belirtiyor.

PEKİ, BU DÜŞÜŞ YATIRIMCILAR İÇİN BİR ALIM FIRSATI MI?

Uzmanlar, düşüşün geçici olduğunu ve orta vadede altın fiyatlarının yükseliş trendine gireceğini öngörüyor. İslam Memiş gibi bazı analistler, gram altının yaz aylarında 3000 TL, yıl sonuna kadar ise 3500 TL seviyesini görebileceğini söylüyor.

Şimşek'ten Ekonomide Devrim: Yeni Model ve Tasarruf Önlemleri Açıklandı Şimşek'ten Ekonomide Devrim: Yeni Model ve Tasarruf Önlemleri Açıklandı

Ancak bazı yatırımcılar ise tedirgin. İslam Memiş, korkan veya tedirgin olan yatırımcıların %50 alım yapabileceğini ve bekleyenler için 2 bin 300 dolar seviyesini takip etmelerini öneriyor.

PEKİ, ALTIN NE ZAMAN ALINMALI?

İslam Memiş, gram altın yatırımcılarına şu şekilde tavsiyede bulunuyor: "Geçen hafta ons altını takip edin, 2.300 dolar seviyesinin altına sarkınca karşısındaki gram altın kaça tekabül ediyorsa oradan alımlarınızı yapabilirsiniz."