Seçimlerin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı çifte MTV uygulamasıyla ilgili tartışmalar sürerken, iktidarın KAV (Karbon Vergisi) adı altında yeni bir vergi önlemi üzerinde çalıştığı haberleri gündemi meşgul ediyor.

Türkiye'nin vergi sistemi, KDV (Katma Değer Vergisi), MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ve ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) gibi vergilere bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Bu yeni verginin adı KAV olarak kısaltılacak.

Haberlere göre, KAV vergisi için Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda bir daire başkanlığı kurulduğu iddia ediliyor. Bu gelişmeler, seçim sonrası alınan kararlarla gündeme gelen zorunlu Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin çifte tahsil edilmesi uygulamasının ardından geliyor.

Hatırlanacağı üzere, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bu yıl içinde asrın felaketinin yaralarını sarabilmek amacıyla araç sahiplerinden zorunlu Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin bir kereliğine 2 kez tahsil edilmesi kararı alınmıştı.

Bu karar, araç sahipleri arasında büyük bir tepkiye neden olmuş, ancak yürürlüğe girmiş ve araç sahipleri çifte MTV ödemesi yapmak zorunda kalmıştı.

Faizsiz Evlilik Kredisi Başvuru ve Şartları 2023'te Neler Değişiyor? Faizsiz Evlilik Kredisi Başvuru ve Şartları 2023'te Neler Değişiyor?

Gazeteci Turhan Bozkurt, AK Parti iktidarının çok yakın bir zamanda "Karbon Vergisi" adı altında yeni bir vergiyi getireceğini ve hatta Maliye Bakanlığı'nda bu vergi için bir daire başkanlığının kurulduğunu iddia etti. Bozkurt, "ÖTV, MTV ve KDV vergilerinin yanı sıra, şimdi de Karbon Vergisi (KAV) geliyor. Maliye’de bu vergi için daire başkanlığı bile hazır durumda." şeklinde konuştu.