Esnafın elektrik kesintisine güneş enerjili çözümü

Esnafın elektrik kesintisine güneş enerjili çözümü

Ceyhan ilçesinde belediyenin Toroslar EDAŞ'a olan borcundan dolayı elektriği kesilen Otogarda, bir esnaf bilet satmak için güneş enerjisinden sağladığı elektrikle çözüm buldu.


ADANA (AA) - Ceyhan Belediyesi'nin Toroslar EDAŞ'a olan 980 bin lira borcundan dolayı 5 gün önce elektriği kesilen otogarda, bulunan şehirlerarası otobüs işletmeciliği yapan Mazlum Kaya, elektrik olmadığı için bilet satışı yapamadıklarını belirtti.


Arkadaşından ödünç aldığı güneş enerji paneliyle elektrik ürettiğini anlatan Kaya, AA muhabirine şöyle konuştu:


''5 gündür otogarda elektriğimiz kesik. Müşterilerimiz geliyor elektrik olmadığı için bilgisayardan bilet satışı yapamıyoruz ve günlerdir işyerimizde karanlıkta oturuyoruz. Diğer esnaflar yüksek fiyata aldıkları jeneratörle elektriğini sağlamaya çalışıyor. Ben de genelde haberlerde izlediğim güneş enerjili panellerden elektrik üretimi ile ilgili araştırma yaptım. Arkadaşımdan aldığım paneller ve elektrik depolama cihazını getirerek sistemi kurup çalıştırdım. Güneş enerji panelleriyle sağladığım elektrikle bilgisayar, televizyon ve lambaları sağlıklı bir şekilde kullanıyorum.''


Kaya, elektriği olmayan veya ödeyemeyen vatandaşlara güneş enerjili sistemden faydalanması önerisinde bulunarak, sistemin çevre ve gürültü kirliliği de yapmadığını hatırlattı.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66