Hatay sınırı onlara emanet..

Hatay sınırı onlara emanet..

Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Suriye sınırına yakın bir noktada bulunan Bükülmez Karakolu'ndaki askerler, hudut emniyetini sağlamanın yanı sıra ülkelerindeki olaylarda kaçan ve aralarında yaralıların da bulunduğu Suriyelilere en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışıyor.


Suriye-Türkiye sınırında 24 saat nöbet tutan ve çoğunluğu Arapça bilen askerler, olaylardan kaçan Suriyelilere yardımcı olabilmek adına fedakarca görev yapıyor.


Yaklaşık bir yıl önce Suriye'nin İdlib kentinde çatışmaların yoğunlaşması ve yaklaşık bin 500 Suriyeli'nin Bükülmez köyü sınırına gelmesiyle başlayan yoğunluk her geçen gün artarak sürdü.


Yaşadıkları yerlerin bombalanması, çatışmaların artması ve birçoğu yakınının ya ölmesi ya da yaralanması nedeniyle ülkelerini terk eden Suriyeliler, Türkiye'ye sığınma talebiyle Bükülmez köyü sınıra gelmesi karakolda hareketlilik yarattı.


Hudut emniyeti için fedakarca görev yapan askerler, Suriyelilere en iyi şekilde yardımcı olurken, hemen her saat kimi yaya kimi otobüs, taksi ya da motosikletle sınıra gelen Suriyelilerin kaydını yaptı. Askerler, Suriyelilerin Türkiye'nin değişik kentlerindeki çadır kentlere sevk edilmesini de sağladı.


Hudut bölgesinde görev yapan askerler, ülkelerindeki olaylarda yaralananların sınırdan zaman kaybetmeden sevki konusunda da büyük fedakarlık yapıyor.


Halen yaralı ya da hastaların sevkini hızlı bir şekilde gerçekleştiren askerler, yardımların Suriyelilere teslimi konusunda da çaba harcıyor.


Sınır bölgesine gelen yardım kuruluşlarının kaydını alarak buradan malzemelerin Suriye plakalı araçlara aktarılmasını titizlikle takip eden güvenlik görevlileri, hudut bölgesinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması için ellerinden gelen gayreti gösteriyor.


ARAPÇA BİLEN ASKERLER


Sınırın hemen yakınında bulunan çadırlarda kalan Suriyelilerin istek ve talepleri konusunda yardımcı olmaya gayret gösteren Bükülmez Karakolu görevlileri, onlarla daha iyi iletişim kurabilmek için bölgede Arapça bilen askerlerle hizmet veriyor.


Arapça bilen askerler, zeytin ağaçları altında yaklaşık 2 bin çadırda kalan 17 bin Suriyelilerin taleplerini ve isteklerini gerekli yerlere ileterek, bunların sorunsuz bir şekilde burada kalmaları konusunda yardımcı oluyor.


Sınır hattında olası bir saldırı konusunda her bakımdan donanımlı karakolda, kuledeki nöbetçiler de olası bir saldırıya karşı her türlü tedbiri almış durumda bulunuyor.


Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2013, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63