Palyaço Hemşireler İş Başında

Palyaço Hemşireler İş Başında

Acıbadem Üniversitesi’nde 2.’si düzenlenen ‘Hastane Palyaçoluğu Eğitimi’ kurslarına katılan 2 palyaço hemşire Acıbadem Adana Hastanesi’nde görevlerine başladı.


Bu sene 2. defa düzenlenen ve Amerikalı eğitmen Patty Wooten ile ASG Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Saliha Koç’un eğitim verdiği hemşireler grup içerisindeki tüm hastanelerde hizmete başladı.
Hastanede pozitif bir ortam yaratmada bir araç olarak hastane palyaçoluğunun kullanımı ve mizahın tedaviye yönelik iyileştirici yanının ortaya çıkartılması amacıyla eğitim alan palyaço hemşireler Zerrin Akyıldız ve Hatice Günhan, ayda bir kez tüm hastaneyi gezerek öncelikli olarak hastaları ziyaret edip tedavilerine destek olmaya çalışıyor, daha sonra da doktor ve diğer çalışan personeli motive etmeyi amaçlıyorlar.
Acıbadem Adana Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Özlem Alkaya da, hemşire palyaçoların hastanelerinde göreve başlaması ile ilgili olarak, “İki arkadaşlarımız da bu şekilde göreve başlamadan önce zaten bünyemiz içerisinde hemşire olarak hizmet vermekte idiler. Kendileri bu konuda görev almak için gönüllü oldular ve Acıbadem Üniversitesi’nde ilgili eğitimlere katıldılar. Palyaçoluk tarihçesinden tutun da makyaj tekniklerine, palyaçonun nasıl yürümesi gerektiğine, iletişim kurmaya, vücut diline ve hatta göz teması ile vücut analizine kadar öğrendiler. Bunun sonucunda da kendileri hem hasta hem de iç motivasyonun sağlanmasına yönelik olarak tüm alanları geziyorlar,gerekirse hastalarımızı odalarında ziyaret ediyorlar. Ellerinden geldiğince üniversitemizde aldıkları eğitim sayesinde hastane ortamında yaşanan sıkıntı ve kaygıları gidermeye, mizahı hasta ve yakınları ile olan iletişimimizi pekiştirmekte kullanıyorlar” dedi.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2015, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63