Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP), "Değişim" tartışmaları hız kazanıyor ve Grup Başkanı Özgür Özel'in genel başkanlığa aday olması bekleniyor. Özgür Özel'in adaylık süreci şu şekilde planlanıyor:

ÖZGÜR ÖZEL, VİZYON BELGESİNİ AÇIKLAYACAK

BBC Türkçe'nin haberine göre, Özgür Özel önümüzdeki hafta vizyon belgesini kamuoyuyla paylaşacak. Bu belgede değişim talebinin gerekçelerini açıklayacak ve adaylık kararının zeminini oluşturacak argümanları sunacak.

ADAYLIK DUYURUSU EYLÜLÜN İLK HAFTASINDA

Özgür Özel, vizyon belgesini açıkladıktan sonra eylülün ilk haftasında resmi olarak genel başkanlığa aday olduğunu duyuracak.

chp-genel-merkezi

ADAYLIK AÇIKLAMASININ ŞEKLİ HENÜZ KESİN DEĞİL

Adaylık açıklamasının nasıl yapılacağı henüz netlik kazanmış değil. Özel, basın toplantısıyla mı yoksa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu gibi sosyal medya üzerinden mi duyuracak, bu konu belirsizliğini koruyor.

AÇIKLAMA YAPILACAK MEKAN BELLİ DEĞİL

Yakın ekibine göre, adaylık açıklaması için mekan henüz kesinleşmemiş olsa da, bu mekanın kesinlikle "Genel merkez ve Meclis dışında" bir yer olacağı belirtiliyor.

ÖZEL, ELEŞTİRİLERE YANIT VERMEYİ HEDEFLİYOR

Özel'in adaylık açıklamasında, kendisine destek veren ve Parti Meclisi (PM) ile Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) yer vereceği "kadrosu" ile birlikte kameraların karşısına çıkmayı planladığı ifade ediliyor. Ayrıca parti içi kulislerde dile getirilen "kadrosu yok, örgütte ve tabanda desteği yok" eleştirilerine yanıt vermek istediği bildiriliyor.

İMAMOĞLU VE DİĞER DESTEKÇİLER

Özel'e destek vermesi beklenen isimler arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yakın kurmay ekibinde yer alan isimler, milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri ve MYK üyelerinin bulunduğu belirtiliyor. Özel'in PM listesinde, İmamoğlu'nun yapılan "Zoom toplantısında" katılanlara yer verilmeyeceği ve bu isimlerin zaten listelerde yer almak istemediği, değişimi destekledikleri ifade ediliyor.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu dosyayı açıkladı CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu dosyayı açıkladı

KARARLILIK VE HAZIRLIK

Özgür Özel, geçmiş açıklamalarında "Üzerine sorumluluk düşerse adaylıktan kaçmam, fedakarlık düşerse bir dakika düşünmem" demişti. İmamoğlu ise daha önce yaptığı bir basın toplantısında, "CHP'nin tarihi bilen, geçmişi tertemiz evlatları vardır. Bunlar göreve hazırdır. Bunlardan birisi -ismi geçtiği için söylüyorum- Özgür Özel'dir" demişti.

(Kaynak: BBC Türkçe)